Новини ліги

Легенди ПФЛ: ПФК «Олександрія», сезон 2010/2011

13:18, 26 лютого 2016

З нагоди 20-річчя ПФЛ ми пропонуємо нашим читачам серію матеріалів, присвячених найяскравішим командам в нашій історії першої та другої ліг

Олександрійська «Поліграфтехніка» була одним із найкращих клубів першої ліги, і на зламі століть заслужено перейшла до вищої. Однак певні обставини ослабили клуб, він припинив існування, й Миколі Лавренку довелося відроджувати традиції футболу краю з нуля. Так постав ПФК «Олександрія», котрий вийшов із другої ліги в першу і там швидко увійшов до когорти лідерів. Діставшись першої п’ятірки, колектив став бронзовим призером першої ліги 2010 року. Однак хотів більшого, і наступного сезону вважався вже одним з найголовніших фаворитів у боротьбі за підвищення в класі.

В умовах високої конкуренції

А перша ліга сезону 2010/2011 була напрочуд цікавою. Із найвищого дивізіону вилетіли сильні «Чорноморець» і «Закарпаття», із другої ліги поспіло амбітне поповнення у складі «Буковини», «Ниви» (Вінниця) та «Титану» (Армянськ). На чільні місця претендували алчевська «Сталь», ФК «Львів», «Кримтеплиця» і ПФК «Олександрія».

Однак уже з першого туру олександрійці заявили про свої претензії, здолавши ужгородців під керівництвом Ігоря Гамули. Той яскравий гол Шупика з подачі Запорожана ніби задав темп усьому сезону «чорно-зелено-жовтих». Лише у турі восьмому, вже восени, ПФК «Олександрія» зазнала першої поразки в чемпіонаті (дався взнаки неблизький виїзд в Чернівці), зате в осінній частині сезону підопічним Володимира Шарана (на фото) вдалося здолати «Чорноморець» з Ігорем Наконечним на чолі й ФК «Львів» Олександра Рябоконя (3:0 в гостях).

 

Клас тодішньої олександрійської команди підтвердила й перемога над донецьким «Металургом» у драматичній кубковій серії післяматчевих пенальті – нагадаємо, що цей суперник під керівництвом Ніколи Костова через рік достанеться навіть до фіналу…

З перебудовою по ходу сезону

Але навіть місце у «зоні Прем’єр-ліги» не задовольняло олександрійців – вони старалися ще по ходу першолігового сезону підготуватися до переходу на вищий рівень. Ще в жовтні вдалося дозаявити грузинського легіонера Давида Таргамадзе (на фото) із німецького «Фрайбурга» – цей прекрасний молодий напівоборонець відразу додав олександрійцям швидкості й рішучості. А по ходу зимового антракту ПФК «Олександрія» взагалі оновила свій склад заледве не на половину, і особливо чітко ці зміни були помітними в групі атаки – оновленій, мобільнішій, нестримній.

Якщо восени неприємний післясмак залишили поразки в Алчевську й Ужгороді, а також кубковий виліт від столичного «Арсеналу», то на другу частину сезону ПФК «Олександрія» мала запас міцності. Вийшовши на заключний відрізок на першому місці, провівши якісні збори в Криму й Туреччині, тренерський штаб на чолі з Володимиром Шараном вивів олександрійців на чемпіонський курс.

Розбудова команди, розбудова клубу

А між тим розвивався не тільки основний склад. У плані інфраструктури ПФК «Олександрія» також стрімко наближався до прем’єр-лігових стандартів, а в чомусь їх і перевершував. Дім футболу, зведений по ходу сезону майданчик зі штучним покриттям, розвиток дитячо-юнацького футболу – багато було зроблено для того, щоб клуб не просто вийшов у найвищу лігу, а підвищився у класі за всіма показниками.

Відповідати загальноклубному прогресу мала й перша команда. Не випадково взимку вдалося перехопити потрібних гравців у сильних першолігових клубів і навіть потенційних конкурентів. У захист прийшли Єрмак із «Кримтеплиці» і Назаренко із алчевської «Сталі», у півзахист – Пархоменко із «Дністра», Осадчий із «Динамо-2» та Старенький із ФК «Львів», у напад – Шевченко із алчевської «Сталі». Додався молодий воротар Гришин із дубля «Таврії».

При цьому колектив навіть дозволив собі відпустити кількох досвідчених футболістів, які вже втрачали місце в основі, але потребували ігрової практики.

Чемпіонською ходою

Весну «Олександрія» пройшла на одному подиху, досить впевнено й переконливо. Ключовий матч було виграно в Одесі, де підопічні Романа Григорчука (майбутні срібні призери сезону) отримали два голи без відповіді від Шевченка та Довгого. Неймовірний футбол показував Давид Таргамадзе, в активі якого чимало вирішальних м’ячів. Те, що команда вийде у Прем’єр-лігу, було зрозуміло ще ранньої весни. А офіційно забезпечити собі золоті медалі олександрійцям вдалося в запеклому обласному дербі в Кіровограді, за тур до фінішу. Далі лишалося святкувати.

У своєму визначному сезоні 2010/2011 «Олександрія» задіяла такий склад:

воротарі: Юрій Паньків (29 матчів, 20 пропущених м’ячів), Володимир Овсієнко (4 матчі, 5 пропущених);

захисники: Андрій Запорожан (31 матч, 4 голи), Ігор Чередниченко (30 матчів, 5 голів), Андрій Гітченко (28 матчів, 1 гол), Олександр Казанюк (28 матчів), Кирило Сидоренко (20 матчів, 6 голів), Андрій Сахневич (10 матчів), Олег Єрмак (8 матчів), Андрій Гаврюшов (7 матчів), Дмитро Назаренко (5 матчів);

півзахисники: Павло Ксьонз (31 матч, 3 голи), Василь Грицук (30 матчів, 4 голи), Олексій Довгий (26 матчів, 2 голи), Руслан Зейналов (20 матчів, 2 голи), Давид Таргамадзе (18 матчів, 8 голів), Володимир Бідловський (14 матчів, пішов по ходу сезону), Михайло Козак (13 матчів, 1 гол), Сергій Старенький (11 матчів, 1 гол), Костянтин Пархоменко (11 матчів), Максим Кременчуцький (11 матчів, пішов по ходу сезону), Денис Маринчук (10 матчів, пішов по ходу сезону), Євген Колесник, Артем Полярус (по 2 матчі);

нападники: Євген Шупик (24 матчі, 4 голи), Валерій Іващенко (21 матч, 4 голи), Тарас Кабанов (23 матчі, 3 голи), Ігор Мельник (17 матчів, пішов по ходу сезону), Сергій Грибанов (16 матчів, 2 голи), В’ячеслав Шевченко (12 матчів, 3 голи), Юрій Фурта (11 матчів, 1 гол, пішов по ходу сезону), Володимир Прийомов (3 матчі, пішов по ходу сезону).

президент клубу: Микола Лавренко;

віце-президент: Ігор Матаков;

головний тренер: Володимир Шаран;

тренери: Андрій Купцов, Віталій Первак, Андрій Ковтун.

Свято не зіпсувати жодним обставинам

У заключному турі алчевська «Сталь» завдяки точному удару Василя Палагнюка завдала олександрійцям прикрої домашньої поразки. Однак навряд чи господарі, достроково забезпечивши собі повернення у найвищий дивізіон, дуже засмучувалися з цього приводу. Попереду був святковий концерт за участі Віктора Павлика та Петра Маги, салют та конфетті, традиційне підкидання тренера та вручення золотих медалей першої ліги – перших в історії клубу на той час. У Прем’єр-лізі тодішня олександрійська команда надовго не затрималася – взимку Володимира Шарана замінив Леонід Буряк, тріумфаторів першої ліги – легіонери. Давид Таргамадзе був проданий до «Шахтаря». Команда вилетіла назад в першу лігу, пізніше переживши зміну власника, об’єднання із сусідським ПФК «УкрАгроКом» та новий вихід в еліту. Але той святковий сезон 2010/2011 залишився і в пам’яті, і в історії. Як один із тріумфів олександрійського футболу, який приємно буде згадати і через роки.

Артур Валерко

Sport Arena – інформаційний партнер Професіональної футбольної ліги (pfl.ua).




Група Соц сети Група Соц сети Група Соц сети Група Соц сети Магазин Вгору Вгору