ернопільська «Нива» на третині турнірної дистанції «Фавбет ліги 1» обіймає 13 місце. Ця позиція, аж ніяк не та, про яку говорили керівники футбольного клубу перед початком сезону. В чому причини такого стану речей? Саме з цього запитання ми почали розмову з керівником ФК «Нива» Автанділом Мдінарадзе.
— Важко однозначно назвати головну причину. Як мені здається, є деякі прорахунки в тренувальному процесі, мається на увазі в мотивації футболістів, налаштуванні на гру, підведенні фізичної форми. До того ж має місце тотальне невезіння. Я впевнений, що це тимчасові моменти, «Нива» обов'язково свої очки ще візьме і завдання, яке стоїть перед командою, а саме — бути в першій половині турнірної таблиці, переконаний, буде виконано.
— Тобто про те, що команда боротиметься за збереження прописки в першій лізі не йдеться?
— Про це навіть мови не може бути! В нас пройшла велика ротація футболістів, не всі гравці в однаковій спортивній формі, відповідно це викликає певні незручності для команди. До прикладу, візьмемо одне з найяскравіших наших придбань — Сергія Шестакова. Він дуже добре розпочав сезон, на «свіжаку» перші матчі провів просто чудово, а коли потрапив під навантаження, його кондиції зменшилися… Не хотів би вдаватися в аналіз гри окремих футболістів, але хочу зазначити, що команда в деякій мірі розбалансована. Напевне, були певні тренерські прорахунки в цьому плані, але я вважаю, що це тимчасові негаразди, адже команда починає набирати оберти. Зокрема, товариський матч з «Карпатами» показав, що «Нива» нічим не поступалась клубу Прем'єр-ліги, більше того. в певні моменти, тернополяни навіть мали кращий вигляд. Такі речі випадковими не бувають.
— Вище Ви згадали про тренерські прорахунки. Можна говорити, що у Вас є претензії до тренерського штабу?
— Розумієте, коли команда програє — це негатив для керівництва клубу. Ми вважаємо, що будь-яку команду першої ліги, по свому складу і потенціалу, «Нива» може перемагати. В кожній поразці у керівництва клубу є незадоволення роботою тренерського складу і діями футболістів на полі, але це не означає, що є якась глобальна проблема. В нас були і набагато важчі часи, але, попри те, довіра до тренерського складу збереглася. І сьогодні, однозначно, вона є! В кожному матчі були певні прорахунки як тренерів, так і окремих футболістів, окремих ліній, але ніхто не може сьогодні сказати, що наша команда гірша від команд, яким ми програли (особняком стоїть лише матч у Сумах). Таке в футболі буває. Це можна вважати невезінням чи спадом у грі, але робота тренерського штабу на даний час керівництво клубу задовольняє.
— На початку розмови Ви згадали про недостатню мотивацію. Це матеріальна мотивація, чи якась інша?
— Абсолютно ні. В нас немає жодних боргів перед футболістами. На сьогодні у ФК «Нива» стабільна фінансова ситуація: повністю виплачена поточна заробітна плата і всі преміальні. Ще є одна незакрита «преміалка» за кубковий матч у Кременчуці, але в нас була домовленість з командою, що наступного кубкового матчу клуб розрахується і за перемогу над «Кременем». Тобто в нас стабільна матеріальна ситуація. Натомість, коли я говорив про мотивацію, то мав на увазі іншу — психологічну. Тренерський штаб має підготувати футболіста для того, щоб він виходив і максимально викладався у грі для здобуття позитивного загальнокомандного результату. Якщо їм це не вдається, якщо окремі футболісти віддаються повністю, а окремі до кінця не викладаються, то в них, очевидно, немає мотивації. Вона не обов'язково повинна бути матеріальною. Це може бути порушення дисципліни, непрофесійні підходи до своїх обов'язків тощо. І це вважається прорахунками тренерського складу, бо психологічний мікроклімат в команді тренери, як ніхто інші мають знати. Тим більше, багато футболістів проживають на базі і знаходяться під наглядом тренерів. У нас тільки одружені мають право жити окремо на квартирах (їм клуб орендує помешкання), всі решта — на базі. Так, були випадки, що кілька неодружених гравців об'єдналися і знімали власним коштом квартири. Але після цих провальних ігор, головний тренер вийшов з пропозицією і ми його підтримали, щоб усі неодружені футболісти мешкали на базі. Я не хочу зараз нікого звинувачувати, що той чи інший футболіст непристойно себе вів, але якщо він виглядає втомлено під час матчу, то виникає логічне запитання: а можливо молодий хлопець не дотримується дисципліни? Професійні спортсмени такі речі мають самі регулювати. Якщо ж вони цього зробити не можуть, для цього є тренерський склад.
— Якщо я вас правильно зрозумів, то саме через непрофесійні підходи до своїх обов'язків, кілька гравців нещодавно залишили «Ниву»?
— Я б так однозначно не говорив. Скажімо, Андрій Кругляк не став джокером «Ниви». Він прийшов у час, коли в нас були проблеми з нападником, але не виправдав сподівань тренерів. А просто тримати футболіста, який не буде грати і головний тренер не бачить в ньому перспектив, — це надто велика розкіш. Що стосується Тараса Яворського, то він вважав, що йому не дають до кінця реалізуватися і через це вирішив спробувати себе в іншій команді. Те ж саме з Ігорем Гребинським. Він дуже багато зробив для нашого клубу і за це йому велика подяка, але зрозумійте, що є рівень і можливості до яких футболіст може виконувати свої професійні обов'язки. Команда просто переросла Гребинського, а «гріти лавку» він не захотів, тому вирішив себе пробувати поза межами тернопільської команди.
Водночас, хочу зазначити, що ці футболісти залишили «Ниву» за обопільної згоди, ніхто нікого не виганяв, при цьому зі сторони клубу з ними повністю розрахувався.
— Ви згадали про базу. Наскільки я розумію, команда вже має постійне помешкання…
— Команда зараз проживає в готельному комплексі «Алігатор». Для «Ниви» виділено цілий поверх. Це, до певної міри, спонсорська допомога з боку «Укрінбанку», який є одним з акціонерів ГК «Алігатор». Там команда дислокуватиметься допоки не матиме свої бази. Умови проживання в «Алігаторі» чудові, єдина проблема - з харчуванням. Спершу футболісти харчувалася в робочій столовій, але тамтешні умови не зовсім влаштовували команду. Через це було прийнято рішення харчуватися в іншому місці, а саме в одному з місцевих ресторанів. Для клубу це не є дешеве задоволення, але ми на це йдемо, щоб команда і в цьому плані не відчувала дискомфорту. Думаю, десь за місяць з харчуванням все налагодиться і футболісти зможуть харчуватися на базі.
— Нещодавно Ви дізналися про суперника у кубку України. Які завдання стоять перед «Нивою» у кубковому турнірі?
— В кубку завдання одне — перемагати в кожному матчі, тим самим проходити максимально далеко по кубковому шляху. Однозначно, на сьогодні стоїть завдання подолати в 1/16 фіналі «УкрАгроком», при цьому ми усвідомлюємо, що кожен суперник у кубку небезпечний, адже все вирішується в одній грі.
— А не розчаровані, що у суперники «Ниві», волею жеребу, потрапив «УкрАгроком», а не скажімо, той же «Шахтар»?
— Ми ще можемо дістатися до «Шахтаря». Все в наших руках. Чим далі будемо проходити, тим коло команд суперників «Ниви» звужуватиметься. Набагато приємніше буде зустрітися з «Шахтарем» в 1/8 чи 1/4 фіналу, або й взагалі — півфіналі чи фіналі. З такими бажаннями, однозначно, «Нива» дійде до клубу Прем'єр-ліги і в цьому протистоянні будемо намагатися і пройти його.
— А як вирішили питання з датою матчу з «УкрАгрокомом», адже дві тернопільські команди не могли зіграти в один день — 25 вересня?
— Враховуючи той факт, що ФК «Тернопіль» — муніципальна команда і стадіон — власність міста, однозначно, вони поставили умову, що саме їхня команда гратиме кубкову гру 25 вересня. Грати в один день у різні години було безглуздо, через те, ми вирішили зіграти на день раніше — 24 вересня. Все було нормально, більше того матч чемпіонату «Ниви» з «Десною» був перенесений на день швидше, але так сталося, що «УкрАгрокому» поєдинок цього туру не перенесли. Тобто, виходило так, що наш суперник по кубку мав грати на третій день, а це вже їх не влаштовувало. Від безвиході, довелося призначити кубкову гру на 26 вересня. Водночас, виникла вже катавасія з наступною календарною грою «Ниви» з «Геліосом», яка планувалася на 29 вересня. Були варіанти зіграти її 30 вересня, але на цей день у Тернополі, саме на стадіоні призначений концерт, а грати 1 жовтня вже відмовилися харків'яни. Були намагання перенести гру на резервний день. Однак, зважаючи, що в нас і так один матч з «Буковиною» перенесений, тому важко було знайти ще одну дату на перенос. Отож, на кубок «Нива» гратиме 26 вересня, а календарний матч чемпіонату — 29 вересня.
— Цього сезону «Ниву» вперше показують на телебаченні. Це великий плюс для іміджу клубу. З іншого боку, якщо дивитися на статистику відвідувань матчів, на стадіон стало менше приходити вболівальників, тим самим у клубну касу менше поступає виручки…
— Тут треба вибирати. Ми вважаємо, що мати можливість телетрансляцій багатокамерним поворотом на всю країну, з аналітикою, коментарями, прямими включеннями, набагато важливіше, ніж коли ми грали без цього. Зайва реклама для клубу — це вихід на зовсім інший рівень. Через те ми пішли на такі витрати, як скажімо, встановлення на стадіоні платформ для телетрансляцій. Що стосується, зменшення глядачів, то я не погоджуюся з твердженням, що їх стало менше через те, що матчі «Ниви» показують на ТБ. Справжній вболівальник зажди хоче футбол дивитися наживо. Причина в тому, що глядача трохи стало менше насамперед в тому, що команда не показує ту гру, яку хоче бачити тернопільський вболівальник. Глядач — організм дуже чутливий, і миттєво реагує, немов лакмусовий папірець, на подібні речі. Переконаний, як тільки підуть перемоги, глядач повернеться на стадіон.
Для мене, особисто, теж кожна поразка — ледь не трагедія, адже на матч приходить губернатор, його заступник, спонсори, люди які сьогодні зацікавлені в існуванні сильної команди і, після невдалих ігор настає у всіх розчарування, але ми не відвертаємося від команди. Такими мають бути і справжні вболівальники. Адже, якщо ще не стане глядача на трибунах, виникне уява, що «Нива» потрібна лише певній групі люди. Але це не так, ми впевнені, що «Нива» потрібна всім. Тому, маю велике прохання до вболівальників, завжди, при будь-яких ситуаціях, бути з командою та підтримувати її.
— Клуб поступово підтягує інфраструктуру. Після клубного автобусу, яким буде наступний крок у цьому плані?
— У нас вже є своя футбольна школа. Ми підписали угоду з копичинецькою школою, повністю взяли їх на своє фінансування. Молода команда вже заявилася двома віковими групами на першість України. Сподіваємося, що вихованці школи в перспективі з'являться і в «Ниві».
— Чи зроблено якість кроки щодо бази в Збаразькому районі?
— Незважаючи, що маємо сприяння з боку обласної адміністрації, але паралельно мають місце процедурні питання, які вимагають певного часу. Їх маємо витримати, адже не хочемо почати будівництво, не маючи на нього дозволів. Нині оформляємо документи, і тільки отримавши їх, приступимо до початку будівельних робіт. На сьогодні проект у нас практично завершений, він досить цікавий і перспективний. Це буде не лише футбольне містечко, а й відпочинкова зона.
— Цьогоріч клуб на прохання вболівальників запровадив систему абонементів. Чи виправдала вона себе?
— Їх придбали не так багато, як ми того очікували. Десь близько 500-600 штук, хоча ми сподівалися вийти на цифру 1000-1500 шт. Водночас, хочу зазначити, що ми не йшли силовим методом, нікому не нав'язували абонементи. Чому так мало придбали? Вважаю, що в уболівальників ще немає культури абонементного відвідування матчів. А це вже прорахунки клубу, адже глядача потрібно готувати до перегляду футболу.
— Ви неодноразово зазначали, що у Вас хороші стосунки з почесним президентом ФК «Тернопіль» Сергієм Надалом. А з чим пов'язано те, що ряд футболістів-муніципалів, які цікавили «Ниву», і які самі були готові перейти в клуб першої ліги, не вдалося «підписати»?
— Дійсно, ми вели з рядом футболістів ФК «Тернопіль» перемовини, вважали, що вони зможуть допомогти «Ниві» і для футболістів це був би ріст, але керівництво муніципального клубу знайшло можливості їх втримати. До того ж, наскільки мені відомо, ФК «Тернопіль» ставить завдання в цьому сезоні виходу в першу лігу, природно в клубі намагалися зберегти лідерів команди.
— Донедавна ФК «Нива» практикував запрошувати до команди вільних агентів, укладавши з ними повноцінні контракти. Нині ж кілька футболістів перебувають у клубі на умовах оренди. Чому сталися такі зміни?
— Я загалом проти орендованих футболістів. Адже якщо ти підписуєш повноцінний контракт з гравцем, то ти на нього в повній мірі розраховуєш, можеш його підготувати, щоб у перспективі за певні кошти продати в більш заможний клуб. Водночас, якщо ж за орендованих гравців клуб не платить грошей і на якомусь певному етапі вони команді потрібні, то їх запрошення виправдано. Через це тут потрібно витримати певний баланс. Що стосується випадків з нашими орендованими футболістами (Загинайлов, Гірський, Івашко), то це виправданий крок, адже вони закривають позиції, які в «Ниви» є проблеманими. Якщо вони по духу підійдуть нашій команді, їм сподобається в Тернополі, тренерам «Ниви» сподобається їх гра, тоді можна продовжувати договір оренди, або ж виходити з пропозиціями до їхній клубів щодо викупу їх контрактів.
— «Нива» орендувала футболістів з «Металіста», «Карпат» і «Закарпаття». Я знаю, що у Вас дружні стосунки з власниками ФК «Динамо». Чи не виникало бажання запросити гравців з українського гранда?
— Загалом у трансферних питанням керівництво клубу повністю довіряє тренерському складу. Мені хтось може подобатися, а хтось — ні, в приватній розмові я можу висловлювати свою думку про того чи іншого гравця, але жодного разу в нас не було такого, щоб я тиснув на тренерів, мовляв того гравця треба взяти, а іншого — ні. Що ж до футболістів київського «Динамо», то вони, як правило, розбалувані. З президентом ФК «Динамо» можна було б домовитися про безкоштовну оренду того чи іншого футболіста, та повірте мені, умови, які потрібно виконувати перед цим футболістом (зарплати, побутові умови тощо), для нас сьогодні непідйомні.
— У першій лізі, згідно регламенту, дозволено залучати футболістів з-за кордону. Чи планує це робити ФК «Нива»?
- А чому б і ні? Незабаром до Тернополя приїжджає один з відомих футбольних агентів. Дані по кількох футболістах він вже скинув на клубну електронну скриньку. Це як молоді грузинські футболісти (збірники), так і гравці з далекого зарубіжжя (Бразилія, Камерун). Ми розглядаємо варіанти запрошення іноземних футболістів, але це процес непростий. По-перше, є непросте мовне і побутове питання, по-друге, за всіх футболістів, які йдуть по міжнародному трансферу, потрібно платити чималі гроші (до 15 тис. євро). Над цими пропозиціями ми думаємо, але разом з тим, якщо і до «Ниви» прийде футболіст-іноземець, він має бути на «дві голови» сильніший за наших футболістів. Водночас, я переконаний, що ринок українських футболістів не до кінця вивчений, ми ще маємо можливість і на ньому попрацювати. Разом з тим, я навіть не сумніваюся, що в «Ниві» з'являться легіонери. І сподіваюся, що ці легіонери будуть такими ж популярними, як свій час брати Капанадзе.
— Чи можна говорити, що банк «Надра» і його власник Дмитро Фірташ й надалі здійснює підтримку ФК «Нива»?
— З банком «Надра» у ФК «Нива» нормальні комерційні стосунки. Наш клуб виконує перед банком певні завдання, і банк за це перераховує кошти на рахунок нашого клубу. На сьогодні жодної мови не йшло про те, що банк «Надра» припиняє з нами співпрацю. У губернатора Валентина Хоптяна є дуже хороші відносини з паном Фірташем. А, оскільки, голова ТОДА являється почесним президентом ФК «Нива», Валентин Антонович опікується цією командою, не просто переживає, а й займається її забезпеченням та, враховуючи відносини Хоптяна і Фірташа, вважаю, що взаємовигідні стосунки між нашим футбольним клубом і банком «Надра» збережуться й надалі.
— Чи не з'явився за останній час у ФК «Нива» новий великий спонсор, який як і «Надра», вкладає велику лепту у фінансування команди?
— У нас поки немає великого акціонера. Натомість, ми зараз ведемо перемовини з одним дуже великим потенційним інвестором, якому ми надали свої пропозиції. Не знаю, що з цього вийде, в будь-якому разі, ми робимо все для того, щоб йому було цікаво зайти в нашу область. Повірте мені, якщо цей інвестор погодиться, йому стане цікаво, то завдання виходу в Прем'єр-лігу може з'явитися вже в цьому році.
— «Мегаполіс», фабрика «Нова» і копичинецькі ковбаси «Масар-Агро». Чи хтось з цих фірм продовжує допомагати клубу, як це було в попередньому сезоні?
— Фабрика меблів «Нова» нас підтримує. Скажімо, коли команду переводили в готельний комплекс «Алігатор», то всю мебельну продукцію фабрика «Нова» передала нам безкоштовно. З копичинецькими ковбасами в нас нині практично немає фінансових відношень. Їх власник обіцяє, що включиться в цей процес, але поки реальних кроків з його боку не зроблено. «Мегаполіс» розглянув наші пропозиції, вони в принципі були не проти інвестувати в клуб, але мають місце юридичні нюанси. Ця компанія — один з найбільших представників у торгівлі тютюновими виробами. А тютюнові компанії на рівні законодавства не мають право робити інвестиції в спортивні напрямки. Зараз їхні юристи пропрацьовують різні шляхи, як це можливо зробити.
— Місце титульного спонсора на футболках футболістів досі вільне…
— Щоб на футболках «Ниви» написати титульного спонсора, це звання потрібно заслужити. Водночас, нині в нас йде процес перевдягання команди. Не виключено, що на новій екіпіровці вже будуть логотипи спонсорів команди.
ФК "Нива"