Всеукраїнське об'єднання тренерів з футболу аналізує підсумки чергового туру змагань ПФЛ сезону 2021/22
Фото: facebook.com/fcpodillya
За регламентом у Першій лізі вилітають чотири команди, ще одна буде змушена відстоювати своє місце в стикових матчах. Це неабияк мотивує всі команди нижньої частини таблиці, тож матчі між ними стають справжнім видовищем – як матч у Хмельницькому, де глядачі побачили п’ять голів і яскраву перемогу господарів.
Тож сьогоднішній лауреат Об'єднання у Першій лізі – головний тренер хмельницького «Поділля» Віталій Костишин. Його підопічні обіграли кременчуцький «Кремінь» (4:1 на своєму полі), наздогнавши свого суперника в таблиці й випередивши його за додатковими показниками.
1. Номінальний результат команди – 5
(важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)
Суперники не зустрічалися чотири роки в офіційних матчах, а рівний баланс (+2=0‒2) та близькість за очками робили їхнє протистояння особливо напруженим. Цікаво, що в новітній історії «Поділля» кременчужан не перегравало – з 1999 року. А в чемпіонаті хмельничани не могли виграти три останніх тури (дві нічиї та одна поразка з часу серпневої перемоги над «Поліссям»).
2. Труднощі в вишикуванні та керуванні підопічними – 4
(травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)
Перед цим матчем ситуацію з кадрами у «Поділля» можна було охарактеризувати як складну. Через перебір карток був недоступним на цей тур опорник Ліповуз. Команда надалі не розраховує на найдосвідченішого воротаря Чуваєва, через травми не могли зіграти півзахисники Костенко та Жикол, а найголовніша зірка команди – захисник-ветеран Воловик – пропускав цей матч через позафутбольні обставини. Були свої втрати й у суперників, але їхній склад більшою мірою наближався до оптимального.
3. Майстерність в роботі з кадрами – 5
(гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)
Порівняно з матчем проти «Гірника-Спорт» (0:0) хмельничани обновили лише одну позицію – замість дискваліфікованого Ліповуза по позиції вийшов досвідчений Цибульник. Але треба врахувати ще два нюанси. По-перше, команда вимушено ввела в склад на дві ключові позиції молодих гравців – Кучеренко грає в воротах, а Веремієнко на час відсутності Воловика займає місце центрального захисника. По-друге, щойно повернувся після травми Каверін – позицію лівого вінгера в цей час успішно закривав Островський.
4. Тренерська майстерність – 5
(різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)
«Поділля» почало матч у звичній формації 4-2-3-1, проте суперник зумів створити незручності для господарів, а також кілька разів прорватися до воріт за рахунок швидкісних рейдів і сольних проходів лідерів. При цьому хмельничани змогли перебудуватися, значно додали в другому таймі в активності та перекрили недоліки першого тайму за рахунок блискавичного переходу в атаку та загострення. Після переваги в рахунку перейшли на чистих 4-4-2 (заміна Пріхна/Прильопа), утримуючи контроль за грою.
5. Накопичувальний критерій – 4
(якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)
Перша за чотири тури перемога дозволила «Поділлю» наздогнати кременчужан за очками, обійти їх за особистими зустрічами та піднятись на два рядки в турнірній таблиці. Тепер констатуємо певну стабілізацію результату новачків дивізіону – п’ять очок в останніх трьох матчах хмельничан. А також чекаємо подальших успішних результатів, як підтвердження успішної адаптації в новому для себе оточенні.
Лауреат 9-го ігрового дня в номінації Тренер туру в Першій лізі:
Віталій Костишин («Поділля» Хмельницький)
Середній бал – 4,6
У Другій лізі виступають два клуби з назвою «Карпати» ‒ зважаючи на географічну близькість, кадрову спорідненість і великі амбіції, їхні матчі між собою – це нове дербі. Тим більше примітно, коли одна з команд виграє вдруге в сезоні – та ще й із розгромним рахунком.
Тож сьогоднішній лауреат Об'єднання у Другій лізі – головний тренер львівських «Карпат» Андрій Тлумак. Його підопічні завдали поразки галицьким «Карпатам» (4:0 на своєму полі), піднявшись на четверте місце в Групі «А».
Фото: fckarpaty.org.ua
1. Номінальний результат команди – 5 (важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)
Важливий матч для львів’ян у двох площинах: у турнірній – тільки перемога гарантувала їм місце в п’ятірці за підсумками туру та продовження близької погоні за лідерами, у змагальній – зважаючи на численні кадрові перетини та великі амбіції двох клубів, цей матч був справжнім дербі. Яке «Карпати» (Галич) сприймали б як реванш за виліт у кубку.
2. Труднощі в вишикуванні та керуванні підопічними – 4
(травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)
До дербі «Карпати» (Львів) підійшли із суттєвими втратами. Відразу кілька гравців були в лазареті, зокрема, воротар Вульчин, захисник Заставний і нападник Будник. Це ті футболісти, які цілком могли б претендувати на місце в основі. Свої втрати були і в «Карпат» (Галич), зокрема, давно поза грою Деда, та й новачок Скотті встиг запам’ятатися з кращої сторони.
3. Майстерність в роботі з кадрами – 5
(гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)
Порівняно з попереднім матчем (переможний виїзд у Чернівці, 2:1 над «Буковиною») львів’яни здійснили всього одну рокіровку в стартовому складі. Замість Маткобожика в трійці центральних оборонців з’явився Лобай. Із примітних тенденцій відзначаємо те, що півзахисник Галенков заміняє Заставного на позиції правого лінійного (латераля), а також остаточну адаптацію Чачуа під нападниками.
4. Тренерська майстерність – 5
(різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)
Львівські «Карпати» під керівництвом Тлумака в Другій лізі системно грають у три центральних захисники. Схема, яку можна описати як 5-3-2, розкриває кращі якості нападників Кожанова та Гуменюка, а також дає свободу дій технічному та креативному Чачуа. В той же час, в останніх п’яти турах львів’яни пропустили лише двічі, що свідчить, що й організація оборонних дій досягає періоду зрілості.
5. Накопичувальний критерій – 4
(якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)
Якщо залишити поза дужками виліт з кубка, то після поразки від ЛНЗ «Карпати» (Львів) виграли три матчі поспіль із загальним рахунком 11:1. Після поразки вінничан від «Діназу» львів’яни змогли потіснити їх із четвертого місця. Зігравши на матч менше від більш успішних конкурентів, підопічні Тлумака утримують прийнятну дистанцію від першої трійки зі сподіванням невдовзі її нівелювати.
Лауреат 9-го туру в номінації «Тренер тижня» в Другій лізі:
Тренер туру – Андрій Тлумак («Карпати» Львів)
Середній бал - 4,6
Пресслужба ПФЛ за матеріалами uafc.org.ua