Головний тренер ФК "Авангард" Олександр Косевич розповів про функціонування Академії клубу
Краматорський "Авангард" оголосив про завершення формування своєї клубної Академії. Про всі нюанси цього процесу розповів головний тренер краматорців та за сумісництвом перший заступник голови Федерації футболу Донецької області Олександр Косевич.
- Олександре Олексанлдровичу, ідея створення на базі "Авангарду" футбольної Академії виношувалася з першого дня мого перебування в краматорському клубі. Більше того, це було основною темою в розмовах з його почесним президентом Максимом Єфімовим, оскільки він поставив мені питання: "Що потрібно зробити, щоб у "Авангарді"грало якомога більше місцевих гравців?". Я йому відразу сказав, що для цього потрібно піти найпростішим і найкоротшим шляхом: створити в Краматорську відповідні умови для виховання повноцінних футболістів. Тобто, це не просто договори про співпрацю з міськими або районними ДЮСШ - це повинна бути саме клубна Академія, в якій би ми виховували футболістів саме для "Авангарду".
- Який зараз юридичний статус Академії?
- Як і планувалося спочатку, вона є штатною одиницею футбольного клубу "Авангард" (Краматорськ).
- Академія офіційно розпочала свою роботу в липні минулого року. Вже щось можна сказати щодо її розвитку?
- Я намагаюся в даному питанні тримати руку на пульсі. При найменшій можливості завжди приходжу дивитися, як росте наша молодь. Звичайно, розвиток такої структури як Академія - це складний процес. З огляду на те, що раніше нічого подібного в Краматорську ніколи не було, на мій погляд, - прогрес очевидний. Тепер підхід до виховання футболістів став зовсім іншим: дається взнаки те, що в цьому процесі задіяний як тренерський штат, який раніше займався з цими хлопцями, так і тренери-початківці, які ще зовсім нещодавно були чинними футболістами. Перш за все мова йде про Олександра Ситника і Артема Клименкова.
Проте, хочу зазначити, що брак кваліфікованих тренерських кадрів залишається основною нашою проблемою. Звичайно, ми зараз працюємо над її усуненням. Наприклад, вже зараз на базі федерації футболу Донецької області ми відкрили курси підготовки тренерів, оскільки тепер в Донецькій області без тренерської ліцензії виховувати футболістів заборонено.
- В Академії зараз займаються 15-річні та 17-річні хлопці, які грають у всеукраїнських змаганнях під егідою ДЮФЛ. Чи буде Академія представлена ще якимось віком?
- З першого лютого в структурі Академії починає свою роботу команда, створена з 19-річних футболістів. На даний момент сформований тренерський штат, який займається відбором футболістів. У суботу, 27 січня, я, разом з директором клубу Андрієм Безсоним зустрічався з Олексієм Городовим (колишній гравець багатьох українських клубів, зокрема луганської "Зорі"), якому ми запропонували очолити U-19. Переговори пройшли успішно, і вже з першого лютого Олексій вступив на посаду. На мій погляд, саме Олексій - людина, яка нещодавно закінчила грати, але при цьому вже має досвід роботи, - ідеально підходить для цієї кандидатури. Така жорстка умова пов'язана з тим, що працювати потрібно буде з футболістами, які вже не діти, але ще й не дорослі.
При цьому тренер повинен розуміти свою роль в цьому процесі, оскільки є твердий намір постійно залучати найкращих футболістів з "Авангарду" U-19 до першої команди. Щоб це сталося якомога швидше, тренер повинен з одного боку сприймати своїх підопічних як юніорів, а з іншого - організувати тренувальний процес таким чином, щоб він був максимально наближеним до команди майстрів.
- Які найближчі плани "Авангарду" U-19?
- Ми плануємо навесні заявити цю команду на першість Донецької області серед дорослих, а вже у вересні вона почне свої виступи на всеукраїнських змаганнях, які проходять під егідою ДЮФЛ.
- Керівництво ФФУ хоче об'єднати змагання 19-річних в один турнір (зараз клуби прем'єр-ліги грають окремо). Яка ваша думка з цього питання?
- Я до цього рішення ставлюся позитивно - всі повинні мати однакові шанси.
- Як ви взагалі оцінюєте розвиток дитячо-юнацького футболу в Краматорську? Чи можна провести в цьому плані паралелі з Маріуполем?
- На сьогоднішній день в Краматорську вже функціонують 25 майданчиків стандартних міні-футбольних розмірів. Також в Краматорську запущена програма "Шкільна футбольна ліга", яка у вересні охопить всю Донецьку область. У квітні ж почнуться змагання вже більш масового характеру. Я думаю, якщо врахувати, що Краматорськ раніше ніколи не переживав такий футбольний бум, паралелі з Маріуполем все-таки провести можна.
- Яка роль "Ліги шкільного футболу"? Вона якось узгоджується з Академією "Авангарду"?
- Звичайно! Ми хочемо за допомогою цього проекту, сколихнути всі школи. Щоб з його допомогою ми помітили особливо обдарованих дітей, які б потім продовжили відточувати свою футбольну майстерність якраз вже в нашій Академії. Я не дарма кажу, що нам потрібно 2-3 роки. Це як раз той термін за який підліток пропустить через себе поняття наступності і патріотизму. Тоді "Авангард" буде не просто слово, а клубна футболка дійсно стане дорогою.
- У зв'язку з цим, чи не стане перепоною на шляху розвитку Ліги те, що у деяких шкіл не закладені кошти на утримання цих майданчиків?
- З цим проблем не буде, оскільки в цьому нам вже допомагають викладачі фізкультури, які тренують юних футболістів на цих майданчиках. Наша обласна федерація зробила все, щоб цей процес нікому не став тягарем. Наприклад, таким вчителям після відповідного тренерського навчання ми видали спеціальні сертифікати. Також ФФДО постійно виділяє їм додаткові фінансові кошти для того, щоб мотивувати їх на якісний тренувальний процес.
- У системі підготовки юних футболістів задіяні також 14-річні, 16-річні і 21-річні футболісти, які також виступають у всеукраїнських змаганнях. Академія "Авангарду" не планує в майбутньому розширюватися?
- Я вважаю, що на даний момент в Академії повністю збудована вертикаль підготовки молодих футболістів. З урахуванням розвитку клубу, може додатися тільки команда U-21. Але це станеться тільки тоді, коли "Авангард" стане учасником прем'єр-ліги.
- Чи немає у вас бажання підпускати до тренувань основної команди найталановитіших з команди U-19 і U-17?
- Головна проблема полягає в тому, що поки нікого залучити, хоча я і намагаюся це постійно робити. Сімнадцятирічні футболісти поки не готові виконувати ті завдання, які ставляться перед гравцем першої ліги, а 19-річних юніорів ми поки не виховали. Зазначу, що це результат того, що в Краматорську ніколи і ніхто по-серйозному вихованням футболістів не займався. В цьому і полягає суть Академії: ми хочемо, щоб у "Авангарді" грало якомога більше її вихованців.
За матеріалами ua-football.com