Новини ліги

Легенди ПФЛ: ФК «Севастополь», сезон 2012/2013

10:36, 9 лютого 2016

З нагоди 20-річчя ПФЛ ми пропонуємо нашим читачам серію матеріалів, присвячених найяскравішим командам в нашій історії першої та другої ліг.

Це була, можливо, найбагатша і найзірковіша команда в історії першої ліги чемпіонату України – вона задіювала статусних легіонерів масштабу учасників чемпіонату світу, переможців єврокубків Дуляя та Левандовського, вона мала у складі біля десятка збірників різноманітного калібру, вона дійшла до півфіналу Кубка України – третьою серед представників першої ліги за всю історію. Все це – про ФК «Севастополь» початку нинішнього десятиліття.



 

Читайте також: Легенди ПФЛ: «Ворскла», сезон 1995/1996

Читайте також: Легенди ПФЛ: «Нива» Вінниця, 2010 рік



 

«Моряки» з великими амбіціями

Спробувавши «на смак» Прем’єр-лігу в сезоні 2010/2011, севастопольський клуб вилетів назад до першого дивізіону з передостаннього місця. Утім, амбіції клубу були дуже високими, тому відразу було почато роботу з повернення на елітні горизонти. Причому, клуб багато робив для того, щоб не просто вийти в УПЛ, а підвищитися у класі. Було проведено масштабні роботи з реконструкції інфраструктури – затишний стадіон СКС оновився досить швидко, і команда невдовзі змогла приймати суперників на власній арені.

Щоправда, повернутися до Прем’єр-ліги з першого ж заходу не вдалося: у драматичній боротьбі вище пішли ужгородська «Говерла-Закарпаття» та запорізький «Металург», а «Севастополь» після скандальної нічиєї з «Буковиною» залишився «на другий рік». Як наслідок, замість Сергія Пучкова команду очолив Олег Кононов, який прийшов у клуб на посаду спортивного директора. І саме екс-наставнику «Карпат» судилося виконати історичну місію севастопольців.

Важкий початок

Утім, сезон 2012/2013 «моряки» розпочали вкрай невдало. У стартовому домашньому матчі, вимушено граючи без уболівальників через попередні порушення дисципліни, ФК «Севастополь» заледве уник поразки від «Нафтовика-Укрнафти». Лише на 90+5 хвилині шалений дальній удар Крамара врятував «моряків», які поступалися в рахунку – 2:2 у підсумку. Далі – невдалий виїзд у Білу Церкву, де місцевий «Арсенал» двічі відповів на гол росіянина Ткачова точними ударами майбутнього казахстанського збірника Малого та Алексанова, котрий пізніше виграє першу лігу з «Олімпіком». У наступному турі – нуднувата домашня нічия з МФК «Миколаїв». Маючи всього два очка після трьох турів, а також граючи без травмованого основного форварда Кузнєцова, севастопольці були розлючені та розчаровані.

Розгром за розгромом

Утім, досягнувши навіть 13-го місця, ФК «Севастополь» швидко пішов угору. Відчувалося, що команда грає з запасом, а величезна «глибина складу» дозволяла Кононову ледь не щотуру тасувати склад, виставляючи все нових і нових майстрів. Так, у кримському дербі «моряки» в гостях розгромили «Кримтеплицю», забивши чотири м’ячі без відповіді. А ймовірного головного конкурента – ПФК «Олександрія» – підопічні Кононова переграли на своєму полі з переконливим рахунком 3:0.

Попри жорстку конкуренцію з боку алчевської «Сталі», кіровоградської «Зірки» та тієї ж олександрійської команди, севастопольці доволі швидко піднялися в зону підвищення класу, а восени й очолили турнірну таблицю. Осічок за цей час було лише кілька – дві поразки на Сумщині та ще дві бойові нічиї (на важкому кіровоградському полі та в Алчевську, де «Сталь» рідко «відпускала» суперників).

 

"Севастополь" - "Александрия" - 3:0. 6-й тур. Сезон 2012/13


 

Із зимівлі – з поповненням

Тим не менш, навіть лідерство за результатами першого півріччя не змусило клуб займатися самозаспокоєнням. Навпаки – під час зимового антракту ФК «Севастополь» здійснив кілька найбільш статусних придбань в історії першої ліги. До заслужених майстрів спорту України із «зарубіжного легіону», Дуляя та Левандовського, приєдналася ціла плеяда статусних прем’єрлігівців. Трійка колишніх гравців київського «Арсеналу» – захисник Симоненко, правий крайній Миколюнас, нападник Ковпак (усі – з досвідом міжнародних виступів), а також перехоплений у «Карпат» та «Іллічівця» Кожанов, недавній гравець «Оболоні» та молодіжної збірної Гурський, здібний воротар Чуваєв – на той час чи не найцікавіший у першій лізі.

Після серйозних зборів із вильотом за кордон команда Кононова входила в 2013 рік з великими сподіваннями.

Декласувавши опонентів

Першолігові перегони довели, що з таким севастопольським колективом дуже важко конкурувати. ПФК «Олександрія», ще сподіваючись на опір, була розгромлена вдома – 1:4. Гол Кожанова, дубль Ковпака і до точних ударів новобранців – ще й забитий м’яч старожила Жабокрицького. Лідер «степовиків» Шевченко ударом через себе відповів лише раз. Повний тріумф «моряків»! Шість «сухих» перемог до кінця чемпіонату й чотири розгроми, лише кілька нічиїх (у тому числі, з традиційно незручною «Буковиною») – і єдина поразка від «Геліоса». Достроково, в 30-му турі, ФК «Севастополь» оформив своє підвищення в класі. Це було не дивно: за складом ця команда не мала собі рівних, а на кожну позицію претендувало по три-п'ять гравців високого класу, у тому числі – й легіонерів такого статусу, яких раніше перша ліга й уявити собі не могла.

"Геліос" - "Севастополь" - 1:0. 22-й тур. Сезон 2012/13.


 

За крок від фіналу

А паралельно визначна команда першої ліги ще й дісталася до півфіналу Кубка України. У виснажливому квітневому чвертьфіналі «моряки» переграли у кримському дербі «Таврію» – Литовка, змінивши на серію пенальті Чуваєва, парирував удар Гомеса, й у підсумку ФК «Севастополь» вибив сімферопольців із розіграшу трофею.

Фахівці уже було заговорили про унікальний шанс для першолігівців, однак у півфіналі їм випало приймати «Шахтар». Гранд виграв, підтвердивши статус чинного володаря трофею, але й тут «моряки» виглядали гідно – 2:4. Вдалий виступ у кубку підтвердив не випадковість амбіцій севастопольського клубу. Їх з нетерпінням чекали у Прем’єр-лізі, однак, на жаль, учинити там фурор не вдалося.

Спершу команду покинув Кононов, приставши на пропозицію ФК «Краснодар». А кінцівку сезону 2013/2014 зіпсувала політика. ФК «Севастополь» було розформовано, більшість гравців роз’їхалися іншими клубами. І незвичайна команда у «тільняшках» лишилася з нереалізованими великими надіями та сподіваннями.

Олег Кононов


 

У своєму визначному сезоні 2012/2013 ФК «Севастополь» задіяв такий склад:

воротарі: Ігор Литовка (14 матчів, 12 пропущених), Костянтин Махновський (13 матчів, 8 пропущених), Олег Чуваєв (5 матчів, 2 пропущених);

захисники: Євген Новак (28 матчів), Сергій Воронін (27 матчів, 1 гол), Володимир Федорів (24 матчі), Мате Ґвініанідзе (16 матчів), Євген Неплях (15 матчів), Саулюс Миколюнас (7 матчів), Сергій Симоненко (4 матчі), Антон Монахов (2 матчі, пішов по ходу сезону), Владислав Гевлич, Андрій Гурський (по 1 матчу),

півзахисники: Володимир Танчик (29 матчів, 7 голів), Артур Карноза (29 матчів, 6 голів), Маріуш Левандовськи (28 матчів, 4 голи), Олександр Караваєв (26 матчів, 5 голів), Олександр Жабокрицький (24 матчі, 5 голів), Ігор Дуляй (22 матчі, 1 гол), Антон Крамар (20 матчів, 1 гол), Руслан Малиновський (16 матчів, 1 гол), Сергій Ткачов (13 матчів, 8 голів), Євген Бредун (13 матчів, 2 голи), Бесарт Ібраїмі (11 матчів, пішов по ходу сезону), Денис Кожанов (11 матчів, 2 голи), Андрій Ківа (7 матчів), Артем Култишев (3 матчі, пішов по ходу сезону);

нападники: Володимир Коваль (23 матчі), Олександр Данишевський (18 матчів, 3 голи), Сергій Кузнєцов (17 матчів, 18 голів), Олександр Ковпак (7 матчів, 3 голи), Майкл Алозіє, Роман Мачуленко, Андрій Шевчук (по 1 матчу, пішли по ходу сезону).

почесний президент клубу: Вадим Новинський;

президент клубу: Олександр Красильников;

головний тренер: Олег Кононов;

тренери: Сергій Коновалов, В’ячеслав Кернозенко, Геннадій Зайцев, Микола Русу, Роман Чуприна.

Оркестр, Матроскін, рекордні баннери

ФК «Севастополь» запам’ятався не лише зірковим складом та великими матчами. У рамках змагань ПФЛ команда вирізнялася своєю маркетинговою роботою: стрімко зростала відвідуваність, для вболівальників організовувалися різноманітні розважальні заходи, підтримувалися різноманітні ініціативи типу фанатських парадів, створення банерів на кожен матч. Один із них сягнув 90 метрів і всерйоз претендував на звання найбільшого в світі…

Вболівальників перед матчами зустрічав клубний талісман – кіт Матроскін. Красиво грав оркестр. Ще задовго до стадіонних воріт відчувалася атмосфера свята. А футболісти з тренерами робили все можливе, щоб ті красиві церемонії були лише прелюдією до футболу. У пам’яті лишилися стрімкість Танчика та Караваєва, неймовірна результативність Кузнєцова, який, навіть травмованим забивав більше м’яча за гру, чудові дальні удари майстрів цієї справи – Карнози, Ткачова, а також усі інші зіркові особистості. І, звісно, заповнені вщерть трибуни, які перед кожним матчем співали «Легендарний Севастополь» зі здійнятими догори клубними шарфами, немов ліверпульський You'll Never Walk Alone.

Ця команда має обов’язково повернутися…

Артур Валерко.

Sport Arena – інформаційний партнер Професіональної футбольної ліги (pfl.ua).

Фото fcsevastopol.com




Група Соц сети Група Соц сети Група Соц сети Група Соц сети Магазин Вгору Вгору