Новини ліги

Легенди ПФЛ: «Нива» Вінниця, 2010 рік

09:33, 27 січня 2016

З нагоди 20-річчя ПФЛ ми пропонуємо нашим читачам серію матеріалів, присвячених найяскравішим командам в нашій історії першої та другої ліг.

Сьогодні розповідь про вінницьку «Ниву», срібного призера другої ліги сезону 2009/2010 й володаря Кубка ліги.


 

Читайте також: Легенди ПФЛ: СК «Волинь-1», 2002 рік



 Перезавантаження

Ця історія почалася ще сезоном раніше – за підсумками чемпіонату 2008/2009 вінницька «Нива» завоювала третє місце в Групі «А» другої ліги, однак поступилася білоцерківському «Арсеналу» та тернопільській «Ниві», які й перейшли до першої ліги. Вінничани відправили у відставку тренерський штаб, дограли сезон, як могли, а на наступний задумали повне перезавантаження складу.

Місце в п'ятірці

Керівництво клубу на пост головного тренера запросило Олега Федорчука. Неодноразовий призер турнірів ПФЛ, який до того встиг попрацювати й у вищій лізі (під його керівництвом «Таврія» навіть перегравала «Шахтар» Луческу), на той час повернувся до клубу «Нафком», біля витоків якого він і стояв. Зібравши перспективний склад, Федорчук не мав коштів, щоб розраховувати на підвищення в класі, тому броварська команда фінішувала лише п’ятою. Отримавши за півроку зарплатню лише за один місяць, броварчани видали вражаючу серію, навесні 2009 року вигравши дев'ять матчів із 12-ти, ще два звівши внічию за єдиної поразки.

Ротація складу

Влітку 2009 року Федорчук погодився очолити вінницьку «Ниву», а із «Нафкома», який припинив виступи, він запросив більше десятка найталановитіших своїх підопічних. Слідом за своїм тренером до Вінниці безкоштовно переїхали й талановиті Герасимець, Бовтрук, Козьбан, Воронін, Пилявський. Так почалася нова яскрава ера в історії славного вінницького клубу. У тому сезоні відразу кілька колективів мріяли про першу лігу, але найсерйознішим конкурентом «Ниви» стала амбітна «Буковина» з молодим Вадимом Зайцем на чолі.

Незвичайний сезон

Паралельно з вирішенням завдань у першості «Нива» заявилася й на новий турнір – Кубок ліги ПФЛ (хоча чернівецькі конкуренти, наприклад, відмовилися від участі в ньому, зосередившись суто на Групі «А» другої ліги). То був незвичайний сезон. Зважаючи на стрімке скорочення кількості команд в другій лізі, керівництво ПФЛ вирішило наповнити календар додатковим змаганням, і на Кубок ліги змогли заявитися бажаючі з другої ліги, молодіжних (резервних) складів клубів першої ліги, а також найавторитетніші з аматорів.

Пошук резервів

Оновлена «Нива» ставила максимальні завдання у всіх турнірах. І хоч команда була далеко не найбагатшою, вона правильно оцінила кон’юнктуру трансферного ринку й зробила ставку на молодих футболістів. Федорчук провів велику селекцію. Окрім, власне, нафкомівців, він залучив низку молодих футболістів, які раніше не були відомими широкому загалу. Приміром, тут, у Вінниці, засвітилися рівняни Гергелюк та Сергійчук – обох наставник «Ниви» помітив ще у якості тренера символічної збірної Групи «А» на одному з виставкових турнірів ПФЛ. Той же Сергійчук у підсумку доріс до Прем’єр-ліги – грав за «Карпати» та «Говерлу». Чудово знаючи юнацькі резерви Київщини, Федорчук зібрав найталановитіших хлопців не лише з «Нафкома», а й із «Княжої», яку він також очолював (там він знайшов, зокрема, нинішнього гравця «Волині» Козьбана).



 Прогрес "Ниви"

На перших етапах радикально оновленій команді було нелегко. Так, у другому турі «Нива» поступилася в Чернівцях, уже до перерви пропустивши три м’ячі. У п’ятому турі вінничани на своєму полі програли МФК «Миколаїв». Утім, з кожним туром команда Федорчука зігрувалася і міцніла. Неодноразово вона здобувала розгромні перемоги, забивала й по п’ять, і по сім м’ячів за гру. Надзвичайно важливою стала її вольова перемога в Іллічівську над міцним «Бастіоном», а наприкінці осені «Нива» реваншувалася, обігравши і «Буковину», і «Миколаїв» (та ще й на його полі – це призвело до відставки тренера «корабелів»).

Кубок Ліги

Паралельно з матчами чемпіонату «Нива» вдало виступала у Кубку ліги. У підсумку вона виграла свою групу з абсолютним показником (12 очок у чотирьох матчах), вийшовши до 1/8 фіналу. Дубль Козьбана і гол Качура допомогли розгромити на виїзді «Карпати-2», а на наступному етапі ФК «Львів-2» отримав і взагалі п’ять "сухих" голів. У півфіналі вінничанам випало грати з багатою аматорською командою «Мир» – майбутнім учасником другої ліги. Після нулівки на своєму полі Козьбан и Качур принесли подолянам очікувану перемогу.

У фінальному матчі шостого червня 2010 року в Олександрії «Нива», попри отруєння половини основного складу, розгромила «Гірник-Спорт» – 4:0 (забивали Воронін, 19, Качур, 48, 63, Козьбан, 65). Вінничани зіграли у такому складі: Скибенко (Гайдаржи, 77), Найко, Прохоров, Воронін, Герасимець (Адаменко, 74), Бовтрук (Чаус, 72), Козьбан (Пивовар, 73), Качур (Лук’янець, 66), Гергелюк, Пилявський (Веретинський, 68), Варченко (Кушка, 59). Головний тренер: Олег Федорчук. На 90+2 хв. Воронін не реалізував пенальті (вище воріт).

Матчі плей-офф

Гра на два фронти, а також стартовий гандикап «Буковини», призвели до того, що «Нива» фінішувала лише другою в Групі «А» й мусила завойовувати путівку до першої ліги через матчі плей-офф. У містечку Макарів, що на Київщині, вінницька команда мала зіграти з срібним призером Групи «Б» – кременчуцьким «Кремнем» (на той час «Десну» було переведено з першої ліги в другу, й ці дві команди змагалися за її місце). Хоча «Кремінь» славився своїми вихованцями (серед яких – і Безус, якого команда відрядила в «Ворсклу», а на той час в прекрасній формі був хавбек Климов), «Ниві» вдалося виграти стикову зустріч.

Уже на 12-й хвилині подачу Герасимця замкнув головою Козьбан. «Зелено-білі» могли забивати іще, а, витримавши натиск «Кременя», подвоїли рахунок відразу по перерві. На 48-й хвилині захисник Найко гарматним ударом зі штрафного застав зненацька воротаря суперника. Активні Козьбан, Герасимець, Кушка могли доводити рахунок і до крупного. Але вистачило й двох точних ударів. «Нива» заслужила право перейти до першої ліги, де провела ще два сезони. На жаль, у фінансовому плані клуб не міг тягатися з грандами першої ліги й у підсумку припинив існування.

Збірник Пилявський

Але більшість із тих гравців, які яскраво засвітилися навесні 2010 року, знайшли себе у великому футболі. Той же Козьбан нині у «Волині», Воронін – у «Сталі», помітну роль у першій лізі відіграють Герасимець, Бовтрук, Пивовар. Сергійчук, який починав той сезон у «Ниві», далі засвітився у Федорчука в МФК «Миколаїв» і його було продано до «Карпат». А історія Пилявського – особлива: з першої ліги цього гравця з чудовими фізичними даними запросили до хайфського «Маккабі». Нині Андрій – гравець «Зорі» та національної збірної України. А його тренер Федорчук пригадує, як знайшов талановитого хлопця у складі аматорської команди на одному з зимових турнірів і буквально вмовив спробувати свої сили в другій лізі…

Вирощені зірки

Вінницький футбол має великі традиції. Одним із найкращих в УРСР колективів був місцевий «Локомотив». «Нива» виступала в вищій лізі, доходила до фіналу Кубка України та єврокубків. Побажаємо вінничанам якомога швидше відродити свій футбольний клуб, адже імена Трояновського, Прокопенка, Решка, Гатаулліна, Касанова, Раца, Вишневського, Тищенка, Нагорняка, Косовського та багатьох інших засяяли саме після виступів за вінницьку команду.

У своєму визначному сезоні 2009/2010 (друга ліга+плей-офф+кубок ліги) «Нива» задіяла такий склад:

воротарі: Олександр Гайдаржи (18 матчів, 9 пропущених голів), Василь Скибенко (15 матчів, 7 пропущених голів), Владислав Степанюк (6 матчів), Володимир Гребенюк (3 матчі, 3 пропущених голи);

 

захисники: Сергій Воронін (28 матчів, 7 голів), Володимир Найко (28 матчів, 3 голи), Олександр Гергелюк (27 матчів, 2 голи), Андрій Драган (14 матчів, 2 голи, пішов по ходу сезону), Федір Прохоров (14 матчів), Сергій Сахно (9 матчів, пішов по ходу сезону), Ігор Бридня (6 матчів, пішов по ходу сезону), Костянтин Чаус (4 матчі), Юрій Ярмолюк (3 матчі);

 

півзахисники: Андрій Веретинський (29 матчів, 4 голи), Андрій Пилявський (29 матчів, 3 голи), Вадим Бовтрук (28 матчів, 8 голів), Сергій Герасимець (28 матчів, 7 голів), Павло Лук’янець (27 матчів, 1 гол), Олексій Пивовар (25 матчів, 2 голи), Богдан Адаменко (21 матч), Богдан Варченко (20 матчів, 1 гол), Іван Семиряк (8 матчів, пішов по ходу сезону), Андрій Заводян (7 матчів), Віталій Бабик-Чернюк (6 матчів), Максим Куба (5 матчів, 1 гол);

 

нападаючі: Дмитро Козьбан (28 матчів, 12 голів), Сергій Кушка (27 матчів, 5 голів), Михайло Сергійчук (10 матчів, 2 голи, пішов по ходу сезону), Руслан Качур (13 матчів, 9 голів).

 

почесний президент клубу: Володимир Продивус;

президент клубу: Олег Караванський;

головний тренер: Олег Федорчук;

тренер: Віталій Білоконь.

 

Артур Валерко

Sport Arena – інформаційний партнер Професіональної футбольної ліги (pfl.ua).

Фото автора




Група Соц сети Група Соц сети Група Соц сети Група Соц сети Магазин Вгору Вгору