Про клуб: «Геліос» Харків
Рік заснування - 2002
Президент - Гельштейн О.М.
Веб-сайт: www.gelios.ua
E-mail: fc-gelios@ukr.net
Кольори клубу: червоно - чорні .
Адреса: 61002, г. Харків, вул. Міроносицька, 17.
Тел./факс: (057) 759-00-46, 759-00-47, 700-45-50.
Історична довідка:
Футбольний клуб «Геліос» створений 1 грудня 2002 року за ініціативою харківського підприємця Олександра Гельштейна. Першим змаганням, в якому взяла участь молода команда «сонячних», став турнір випускників ХАІ, що проводився в січні 2003 року в манежі Харківського Аерокосмічного Університету. Почин вийшов відмінним - третє місце.
Весною того ж року «Геліос» узяв старт в першості Харківської області серед команд вищої ліги. Дебют в офіційних турнірах клуб-новачок увінчав мінімальною перемогою 2:1 над солоніцевським «Енергетиком». Цей історичний для колективу поєдинок відбувся 26 квітня 2003 року. А вже через чотири дні «сонячні» вийшли на всеукраїнську «орбіту» - провели дебютний матч в рамках групового турніру першості України серед колективів фізичної культури і спортивних клубів.
Що в обласному турнірі, що в аматорській першості країни «сонячні» відразу ж явили свої наміри на роль лідерів. Так, в першості Харківщини після 15 турів команда упевнено займала перше місце, маючи в активі 40 очок (13 перемог, однієї нічиєї і одна поразка; м'ячі 45-12), а у всеукраїнській аматорській першості - стала переможцем своєї групи (вісім матчів: шість перемог, однієї нічиєї і одна поразка; м'ячі 15-3). Такими результатами «Геліос» недвозначно підтвердив серйозність своїх намірів по виходу на професійний рівень.
Бажання, в сукупності з прагненням до максимальних результатів, не розійшлися із справою. 2 серпня 2003 року, відмовившись від участі в першості Харківської області і аматорському національному турнірі, «Геліос» розпочав свої виступи в першості України серед колективів групи В другої ліги. Дебют на професійному рівні «сонячні» з честю витримали, зайнявши у результаті шосте місце.
Влітку 2004 роки, перед початком другого в історії «польоту» на профі-орбіті, стало ясно, що «сонячні» мають намір штурмувати найвищу вершину - перше місце, що дасть команді право підвищитися в класі. Саме ради досягнення цієї мети тренерський місток колективу зайняв майстер спорту Радянського Союзу, заслуженого на тренера України Ігоря Надєін. Запрошення одного з аксакалів вітчизняного тренерського цеху себе повністю виправдало: відразу за три тури до закінчення першості-2004/2005 «Геліос» достроково забезпечив собі перемогу в групу В, а з нею - путівку в першу лігу національного чемпіонату.
Новий рівень пред'явив колективу нові вимоги. На випробування ними «сонячні» відправилися під керівництвом Володимира Шеховцова, який ще в кінці попереднього сезону змінив на тренерській лаві команди Надєіна. На жаль, дебют в другому по рангу дивізіоні вдалим не вийшов. Як наслідок, після восьми турів турніру послідувала тренерська заміна: замість Шеховцова команду як виконуючого обов'язки головного тренера прийняв Ростислав Лисенко. Під його керівництвом «Геліос» видав до зимового антракту серію з десяти зустрічей при одній лише поразці. В результаті, до весняної частини сезону Лисенко приставки «і. о.» втратило. Проте по весні справи в команди пішли не так, як хотілося б (мала місце серія з шести поразок підряд), і завершальні зустрічі першості вона проводила вже під керівництвом екс-гравця колективу Костянтина Пахомова, а у результаті зайняла 12 місце при 18-ти командах-учасницях. Тимчасово зійти на тренерський місток колективу Пахомову довелося з крісла старшого тренера другої клубної команди «Геліоса», яка з'явилася на світ взимку 2004/2005 рр., і відразу ж стала повноправним учасником першості Харківської області серед колективів вищої ліги.
1 липня 2006 року, передуючи короткому літньому міжсезонню, президент клубу Олександр Гельштейн представив команді нового головного тренера - Александра Севідова, в послужному списку якого була «бронза» чемпіонату України, завойована з донецьким «Металургом» (сезон-2002/2003). Прихід молодого і амбітного наставника сприятливо позначився на виступі «Геліоса» в першій лізі.
Зарекомендував себе справжньою грозою авторитетів, «сонячні» розташувалися в підсумковій таблиці сезону на високій сьомій позиції. На жаль, успіх колективу і його тренера не залишився непоміченим: Севідов пішов на підвищення за тренерською ієрархією, прийнявши пропозицію одну з лідерів чемпіонату Молдови - клубу «Зімбру», керівництво якого мріє про золоті медалі національного чемпіонату і хороший виступ на європейській клубній арені.
Пам'ятаючи про хороший виступ команди під керівництвом Ігоря Надєіна, керівництво «Геліос» знов запросило його на тренерську лаву. На жаль, двічі увійти до однієї і тієї ж річки йому не удалося. Не хватаючи зірок з піднебіння в турнірі команд першої ліги, «сонячні» блиснули лише виходом в 1/16 фіналу розиграшу Кубка країни. Перший же круг першості-2007/2008 вони завершили на незвичній для себе 14-й позиції. Правда, фінішний відрізок осінньої частини сезону вони долали вже без Надєіна, а з Володимиром Шеховцовим, який тимчасово перейняв на себе кермо влади колективом.
Чи не єдиною світлою плямою в житті ФК «Геліос» другої половини 2007 років стало відкриття дитячої футбольної академії. Здобувати футбольну освіту на абсолютно безкоштовній основі в ній можуть діти віком від 5 років. Заняття проводяться по програмах провідних футбольних країн - Іспанії, Голландії, Італії, Англії, Німеччині і ін. До того ж, для загального розвитку в тренувальний процес дітвори включені заняття по гімнастиці, акробатиці, легкій атлетиці і плаванню.
На старт другого круга першості-2007/2008 «Геліос» вийшов під керівництвом восьмого в історії головного тренера - Юрія Погребняка, що очолив команду в грудні 2007 року. Тренерська рокіровка на турнірному положенні колективу, на жаль, сприятливо не позначилася - до фінішу сезону «сонячні» добралися 14, якими вони були і після першого круга турніру.
У першість України сезону-2008/2009 «сонячні» увійшли в значно видозміненому складі. Так, було прийнято рішення не подовжувати подальшу співпрацю з такими дослідчиними футболістами як Валентин Горкун, Артем Бессалов, Сергій Сизіхин, Василь Плехтяк, Артур Якушев і В'ячеслав Запояська. Завершив кар'єру колишній капітан колективу Андрій Аніщенко. Гра багато з них втілювала собою «Геліос» останніх років. На зміну прийшла велика група новачків, переважно молодих хлопців. Не всі з них, як виявився в наслідок, виправдали надану ним довіру. Як наслідок, почавши першість, в цілому, за здравіє, «червоно-чорні» завершили його першу частину на більш ніж мінорній ноті - серією з восьми зустрічей без перемог (дві нічиїх і шість поразок, різниця м'ячів 7-12). Такі невтішні результати дозволили команді за підсумками осінньої частини турніру розташуватися лише на 15 позицій. Позаду «Геліоса» на зимівлю відправилися лише івано-франківське «Прикарпаття» та «Енергетик» з Бурштина.
У сезоні 2009/10 команда зайняла 10-е місце, хоча після першого кола входила до трійки лідерів. Друге коло клуб провалив - лише 4 перемоги і 4 нічиїх, при 9 поразках.
У сезоні 2011-2012 команда повторила кращий успіх у Першій лізі зайнявши 7-е місце, хоча клуб міг фінішувати в п'ятірці кращих.
