Головний тренер «Енергії» Олег Федорчук розповів, за рахунок чого його команді вдалося перетворитися з середняка в претенденти на медалі Другої ліги
Фото: scdnipro1.com.ua
Зараз вже важкувато в це повірити, але до приходу Олега Федорчука Новокаховський клуб перебував серед аутсайдерів Другої ліги і мав статус команди, яка зазнає розгромних поразок, що мали значний резонанс в пресі. Зараз «Енергія» - це жвава команда з забивними молодими гравцями, які є одними з найкращих голеадорів і кращих асистентів. На подив багатьох фахівців, їй вдалося піти на зимову паузу в п'ятірці кращих - причому, четвертою слідом за амбітними «ФК Дніпро», «Металіст-1925» і «СК Дніпро-1».
У чому секрет такого переродження і чого чекати від «Енергії» у весняній частині сезону? Про це ми поговорили з Олегом Федорчуком. Цей фахівець свого часу працював у Вищій лізі, де обігравав з «Таврією» «Шахтар» Мірчі Луческу, а у Другій лізі вигравав золоті медалі Групи Б 2003 року («Нафком-Академія»), срібні медалі Групи Б 2000 («Оболонь-2»), 2002 («Нафком –Академія») і Групи а 2010 року («Нива» Вінниця), а також Кубок ліги ПФЛ.
«Збираємося взяти участь в Кубку Криму»
- Наскільки тривалою буде відпустка в «Енергії» та як ви розпланували роботу під час зимової паузи?
- За тиждень до закінчення осінньої частини чемпіонату ми, як завжди, протестували всю команду. Тестувати перед відпусткою – це моя традиція у всіх колективах. Визначили, хто в якому функціональному стані перебуває. Результати порадували: багато гравців додали по ходу сезону. Особливо група атаки додала в швидкості. З кожним футболістом я поговорив, дав конкретні завдання на цей відрізок часу. Періодично гравці будуть дзвонити, консультуватися додатково.
Останні півроку була проблема, щоб команда не перетренувалася. Крім основних тренувань, багато футболістів у нас працювали індивідуально. Притому, що у нас дуже багато дворазових тренувань, але гравці залишалися і працювали додатково. Мені пощастило з футболістами: вони досить сучасні та в цьому плані дуже порядні. У мене вперше така команда за 20-річну роботу професіональним тренером.
До роботи плануємо приступити з 1 лютого - як і в минулому році. Звичайно, хотілося б на два тижні раніше, але, знаю наші умови - у нас немає штучного поля, тренуватися ніде. Хоча, думаю, що два місяці нам вистачить для підготовки. Плануємо брати участь в турнірі: я вже розмовляв з організаторами турніру на Кубок Криму, і знаю, що він пройде в Херсоні в перших числах березня. Там же будемо проводити спаринги. Тобто, будемо прив'язані до цієї бази. Доведеться щодня або через день їздити по 160 кілометрів.
- Чи є зміни в команді, про які ви можете розповісти? Хто з гравців покинув команду, хто пробує сили в інших клубах?
- У нас була мінімальна кількість футболістів. Всього19 осіб. Припинили співпрацю тільки з одним - Миколою Стеценком. Причина банальна - він мало потрапляв до складу, не витримував конкуренцію. На його позиції у нас було п’ять виконавців. Але Стеценко досі живе в клубі, тому що він з тимчасово окупованої території, і керівництво міста надало йому можливість тут жити, харчуватися, поки він не знайде роботу.
- Що показало півріччя? В якій лінії була нестача кадрів, на які позиції будете шукати футболістів?
- Основна проблема виникла з травмою Прокипчука. У минулому чемпіонаті і початку нинішнього сезону він був у нас провідним гравцем. Він був системоутворюючим, тактичним футболістом, через якого йшла вся гра. Як мінімум, шість очок недорахувалися через втрату Прокипчука - така моя суб'єктивна думка. Шукатимемо посилення на позицію правого захисника. Але найголовніше, необхідно дивитися скільки футболістів залишиться. Я не приховував і не приховую, що є інтерес до Дедяєва, Шастала, Бочака. Якщо будуть серйозні пропозиції і футболістам вдасться закріпитися в командах вище рівнем, то нам доведеться шукати їм заміну. Якщо ж залишиться той же склад - додамо до них 1-2 гравців, і тоді ми будемо зобов'язані бути в трійці.
«Випереджаємо інші команди Другої ліги на 12-14 тренувань в місяць»
- Ваша команда перебувала довгий час у трійці, в деяких турах була навіть лідером. За рахунок чого вдалося досягти такого прогресу? Адже минулі п’ять сезоні «Енергія» була взагалі аутсайдером Другої ліги ...
- Мені, звичайно, буде не з руки розповідати, за рахунок чого вдалося досягти такого результату. Але, тим не менш, спробую об'єктивно оцінити. Чим ми відрізняємося від інших команд? Точно не фінансами. Тут ми далеко не лідери. Умовами теж. За моєю інформацією, випереджаємо інші команди Другої ліги, як мінімум, на 12-14 тренувань в місяць. Між матчами у нас 7-8 тренувань, багато дворазових насичених занять. Зробили акцент на обсяги тренувальної роботи, і, мені здається, за рахунок цього досягаємо результату. Хочу зауважити, що за два роки роботи в Новій Каховці у нас травмувалися тільки два футболісти. І то, травми вони отримали під час гри, а не в тренувальному процесі.
- У минулому сезоні Друга ліга була єдиною. Як думаєте, якщо б зараз чемпіонат був цілісний, на яке місце ви могли б претендувати?
- Нескромно відповідати на таке питання, але гіпотетично можу сказати, що в порівнянні з минулим сезоном вдалося покращити свою гру. У нас розкрилися лідери, стали краще грати в обороні - ми точно сильніше того ж «Прикарпаття». Я не знаю рівень тільки двох команд групи А - це «ФК Львів» і «Агробізнес». Можу оцінювати тільки по тих матчах «ФК Львів», які бачив по ТБ - гра не вразила. «Агробізнес» я знаю по тим футболістам, які у мене грали - звичайно, за складом команда там непогана. А ось як по грі - сказати важко. Загалом, думаю, що якби ми і опустилися в таблиці, то максимум - на одну позицію.
- Ви сказали, що ваша команда сильніше «Прикарпаття», але «Прикарпатті» в Кубку України пройшло команду Прем'єр-ліги, а ви поступилися «Жемчужині», яка, чесно кажучи, нічим не вразила в Першій лізі ...
- Я б не порівнював кубкові матчі з чемпіонатом.
- Тобто, у вас були інші пріоритети?
- Звичайно. До того ж умови нашої кубкової гри виявилися специфічними – було дуже спекотно. «Жемчужина» потрапила в психологічну яму, а у нас, навпаки, перед цим матчем була ейфорія. «Жемчужина» змінила півскладу і відіграла дуже огранізовано - свіжі футболісти зробили гру. А у нас не було ким підсилити гру. Як кажуть у футболі, програли несправедливо. Повторюся, я б не порівнював Кубок і чемпіонат. Ось «ФК Львів» - він що, сильніше «Металіста 1925»? А вони грали в 1/4 фіналу.
«Металіст 1925 і обидва Дніпра заможніше Енергії приблизно в 10-12 разів»
- В українському футболі є одна цікава риса. Раніше вихідці з Другої ліги легко вигравали медалі Першої ліги. До нинішнього сезону це було десь п'ять років поспіль. Зараз переможці аматорського чемпіонату відразу ж стали в лідери Другої ліги. І навіть команда, яка до цього взагалі не існувала, відразу ж стала зимовим чемпіоном у вашій групі. Про що це може свідчити?
- Так, були ситуації в українському футболі, що донецький «Металург» за три роки свого існування став призером Вищої ліги. Я б не став дивуватися цьому, поки б не дізнався, скільки на це було витрачено. Все залежить від того, скільки люди витрачають, які футболісти грають і скільки вони отримують.
- На засіданні ПФЛ хтось сказав цікаву фразу, що провідні клуби другої ліги і по грі, і по фінансам можуть претендувати на п'ятірку Прем'єр-ліги. Невже у Другу лігу дійсно зайшли такі гроші?
- Не дивлячись на те, що в футболі ніхто нічого не розголошує, тут секретної інформації немає. Всі знають, у кого яка зарплата. Ряд гравців «Металіста 1925» одного Дніпра і другого заробляють більше, ніж 3-4 команди Прем'єр-ліги. Те ж було і в минулому сезоні: в тому ж Рухі були дуже високі зарплати. Або хтось думає, що брати Баранці пішли б з Прем'єр-ліги у Другу лігу просто щоб бігати по зеленому газону?
- Тобто, це означає, що в Групі Б, як такої, боротьби за підвищення в класі і медалі не буде? Якщо ви говорите, що ці клуби настільки заможні...
- За моїми підрахунками, «Металіст 1925» і обидва «Дніпра» заможніші нас, умовно третьої команди, приблизно в 10-12 разів.
- Друга ліга дійсно переживає історичні часи. Хто знає, коли ще тут будуть головні команди таких міст, як Дніпро і Харків. Ми розуміємо, що таке буває раз в житті. У Другій лізі побитий історичний рекорд за відвідуваністю. У спортивному плані з такими командами цікаво грати? Відзначите якихось футболістів, які явно переростають рівень другої ліги?
- Я так скажу. Вони не переростають рівень, а вони й не були гравцями рівня Другої ліги. Вони ще в минулому сезоні були в Прем'єр-лізі. 3-4 футболісти, особливо в групі атаки, у «Металіста 1925» однозначно дуже хороші. З двох команд Дніпра десь чоловік 8 теж дуже високого рівня. Якщо обидва «Дніпра» об'єднаються, то за всіма параметрами цей колектив рівнем вище, наприклад, «Чорноморця», «Сталі» або «Зірки».
«Ми всією командою ходили на коньячний завод»
- Ваша команда в нинішньому році двічі забивала більше 10 голів запорізькому «Металургу». Ви особливо полюбили цю команду?
- Ні. Я скажу, що це непроста команда. Якщо хтось думає, що обіграти їх так просто, то потрібно згадати, як в минулому сезоні «Кремінь» втратив з «Металургом» три очки. Як в цьому чемпіонаті, «Мир», обігравати лідерів, програв запоріжцям за всіма статтями.
Але з цією командою щось діється. І це вже другий рік. Можу сказати, але у мене немає цього доказів. Інструментів, щоб боротися з таким явищем, у нас немає - можемо тільки загострити увагу на проблемі. У роздягальні я сказав футболістам, що якщо гра буде легко даватися - ні в якому разі не зупинятися. Всі, хто зупиниться - в наступному матчі грати не будуть. Тому все було суворо. За те, що хтось зупинитися і буде катати м'яч - передбачили штраф.
"Енергія" на екскурсії на коньячному заводі. Фото: fcenergiya.com.ua
Установка була - забивати стільки, скільки можна. Тому що ми дивилися, як з ними грали лідери - після трьох голів всі зупинялися і просто катали м'яч. Я цього не розумію. Це чисто моя ініціатива. Звичайно ж, я не думав про 10, 11, 13 голах. Думав, грубо кажучи, про 6-7 м'ячів. Але на базі в Запоріжжі дуже гарне поле. Газон відмінний, просто ідеальне покриття. Якби ми грали на своєму полі - не забили б стільки просто фізично. Думаю, це теж одна з причин.
- Чим живе «Енергія» і Нова Каховка? Чуємо цікаві новини про клуб. Наприклад, на День міста команда пройшла парадом - раніше такого ніхто не робив. Дуже цікава акція була, коли ви проводили свого головного ветерана Жукова - такого теж ніхто не бачив. Ну і оркестр - це теж не часто побачиш в нижчих лігах. Звідки така самобутність і як все це з'являється?
- Місто саме по собі унікальне. Воно дуже молоде, мешканці Нової Каховки - в основному, виробничі інтелігенти. Два великих заводи, і дуже багато інженерів - робоча інтелігенція. Населення прогресивне. До того ж, Нова Каховка – одне з найбільш спортивних міст. Не знаю в Україні іншого міста, де є три Олімпійські чемпіони, і два з них - триразові. Тут маса майданчиків, стадіонів - з шостої ранку і до самого вечора все зайнято. Три або чотири чемпіонату міста з футболу: і зимовий, і в залі, і ще якісь. Міський голова Нової Каховки активний, але організація багатьох змагань проходить і без втручання влади - люди самі досить організовані.
Ми із задоволенням беремо участь у всіх акціях. Вперше за останні десять років в Україні у нас відкрився відреставрований Будинок культури. Ми ходили в коньячний музей, відвідували коньячний завод - теж отримали масу задоволення. Наш основний спонсор - завод «Таврія». Мені, як тренеру, дуже цікава атмосфера в цьому місті, хоча я багато поїздив. Такого концентрованого інтересу до спорту ніде не бачив. Ні в Вінниці, ні в Полтаві - ніде. Нова Каховка - незвичайне місто, тому в самобутності немає нічого дивного.
Прес-служба ПФЛ
Sport Arena - інформаційний партнер ПФЛ