Всеукраїнське об'єднання тренерів з футболу аналізує підсумки матчів чергового туру VBET UA Першої та VBET UA Другої
Фото: ФК Оболонь
Квітень приніс нам вражаючі першолігові матчі – в цьому турі між собою грали відразу четверо претендентів на медалі, і після нічиєї в матчі Карпати – ЛНЗ львів’яни, черкасці та весь дивізіон чекали звісток із житомирського протистояння. Всупереч прогнозам, підбору гравців, загальнокомандному досвіду боротьбу за лідерство виграла саме «Оболонь».
Тож сьогоднішній лауреат Об'єднання у Першій лізі – головний тренер київської «Оболоні» Валерій Іващенко. Його підопічні обіграли житомирське «Полісся» (1:0 у виїздному матчі), очоливши турнірну таблицю VBET UA Першої в Чемпіонській групі.
1. Номінальний результат команди – 5
(важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)
Історія протистоянь була на користь «Оболоні» ‒ в новітній історії в рамках Першої ліги вона виграла всі три попередніх матчі в цього суперника, єдиний раз поступалася йому в Кубку України, загалом за всю історію оболонського футболу (від 1999 року) перевага над житомирянами теж дуже відчутна ‒ 11: +2=2‒7; 9:17. Втім, у поточному сезоні «Полісся» ‒ фаворит сезону, в нього найбільш вартісний склад, найбільший загальнокомандний досвід, найбільш статусні гравці (включаючи лідера перегонів бомбардирів).
2. Труднощі в вишикуванні та керуванні підопічними – 4
(травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)
В обох команд були втрати, які ми маємо право назвати вагомими. У «Полісся» не могли зіграти провідні опорники Огиря та Кушніренко (ситуація ускладнилася з травмою Крушинського в першому таймі), дискваліфікований і звільнений оборонець Червак, ще не дозаявлений новачок-легіонер Джарджу, поза грою центр захисту Нестеров, не потрапив у заявку на гру нападник Кисленко. В «Оболоні» травмовані провідні захисники (Бородай з Османом), перебрав карток основний центрхав Черненко, в лазареті молоді нападники Краснопір і Василенко.
3. Майстерність в роботі з кадрами – 5
(гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)
«Оболонь» стартувала невдало, з двох нічиїх проти суперників, у яких треба вигравати, якщо боротися за підвищення в класі. Після 1:1 із тернопільською «Нивою» тренерський штаб киян змінив три точки в стартовому складі: замість Терехова та Черненка вийшли Мороз і Косовський, Слободяна-молодшого не по позиції змінив Прокопенко (Груша в Житомирі грав під нападником, а Єгор – лівого півзахисника), а досвідченого Батальського попереду замінив Єрмоленко. Відзначимо, що Лук’янчук один із матчів починав опорником, інший – центрбеком.
4. Тренерська майстерність – 5
(різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)
При базовій схемі 4-2-3-1 «Оболонь» вдало керувала темпом гри, в фазі атаки схема розвивалася до 4-4-1-1 за рахунок підняття вперед Груші, фланги працювали синхронно з подвійною підстраховкою (інакше не можна проти таких суперників, як Вакула, Янаков, Шастал і Грицук, який весь час зміщався в ту зону). Звісно, кияни багато працювали без м’яча та приділяли велику увагу нейтралізації технічних і висококласних гравців «Полісся», проте це було абсолютно виправдано та забезпечило результат.
5. Накопичувальний критерій – 4
(якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)
Відразу відзначимо – як для претендента на підвищення в класі, «Оболонь» грає нерівно – дається взнаки скромна комплектація та численні кадрові проблеми, які не відпускають команду майже весь сезон. Але є й часточка оптимізму – а саме, 6-матчева безпрограшна серія, яка триває від перших чисел листопаду (по три перемоги та нічиїх). Особливість формату проведення турніру, коли на другому етапі враховуються тільки очки, набрані проти суперників свого турнірного рівня, дозволяють оболонцям очолювати таблицю, хоча насправді їм важко тягатися в стабільності результатів із значно потужніше вкомплектованими конкурентами.
Лауреат 3-го туру другого етапу в номінації «Тренер туру VBET UA Першої ліги»:
Валерій Іващенко («Оболонь» Київ)
Середній бал – 4,6
У Другій лізі є серйозна інтрига щодо медалей і потрапляння в плей-офф, але чемпіонська боротьба практично закінчилася. Незмінний лідер до цього лише в одному матчі сезону не здобув перемоги, «Нива» (Бузова) вже станом на другу половину квітня опинилася в положенні за пару матчів до дострокового оформлення.
Фото: ФК Звягель
Тож сьогоднішній лауреат Об'єднання у Другій лізі – головний тренер ПФК «Звягель» Руслан Скидан. Його підопічні звели внічию матч проти бузівської «Ниви» (1:1 на виїзді), лідер вперше втратив очки в весняній частині сезону.
1. Номінальний результат команди – 5
(важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)
Ще в першому колі ПФК «Звягель» створив проблеми фавориту змагань (на Житомирщині бузівська «Нива» виграла з мінімальним рахунком у важкій боротьбі). Зараз обидві команди мають свої кадрові втрати, проте, звісно, лідер мав усі шанси виграти й закріпити свій відрив від переслідувачів напередодні дострокового оформлення підвищення в класі. Можна сказати, в цьому турі гості його пригальмували. Це – найбільш несподіваний результат весняної частини сезону, перша нічия останньої команди всіх ліг сезону 2022/23, яка залишалася безкомпромісною.
2. Труднощі в вишикуванні та керуванні підопічними – 4
(травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)
Обидві команди опинилися в ситуації, коли численні кадрові втрати ослабили їхні склади. Хоча бузівська «Нива» втратила більше гравців на цей матч (захисники Скляренко та Ярмак, півзахисники Турчанов, Головатенко та Єременко), для складу «Звягеля» його менш численні втрати (захисник Кузнєцов, півщзахисник Лучка) більш відчутні, бо глибина в гостей значно менша.
3. Майстерність в роботі з кадрами – 5
(гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)
У звягельців цікаве рішення на лівому фланзі: півзахисник Ващенко вдало адаптувався нижче, а Гаврилюк, який навесні грав оборонця, зараз зайняв місце вінгера. Саме він забив у ворота господарів після ауту та скидки Майтака. Зважаючи на кадрові проблеми, відзначаємо сміливість із виходом юного опорника Гупаленка, який раніше вище обласного чи юнацького рівня ніколи не грав.
4. Тренерська майстерність – 5
(різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)
Хоча ПФК «Звягель» виграв свій попередній матч, тренерський штаб провів три зміни в стартовому складі. Замість Мигаля в ворота повернувся Омелянюк (грубо помилився в моменті з голом «Ниви», потім реабілітувався переконливою грою), Лавренюка замінив у середній лінії Гаврилюк, а Лучку в центрі поля – Гупаленко.
5. Накопичувальний критерій – 4
(якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)
Хоча ПФК «Звягель» завітав у гості до лідера, який до цього виграв 11 матчів із 12-ти, йому вдалося продовжити свою безпрограшну серію (хоча й перервалася переможна). Починаючи від жовтня місяця, підопічні Скидана набрали 10 очок із 12 можливих, здобувши три перемоги та одну нічию в чотирьох матчах. Головне досягнення відрізку – знаходячись на п’ятому місці, звягельці не відпускають у відрив інших претендентів на медалі. Відставання складає 1-4 очки, тож дебютант Другої ліги ще й може поборотися за трійку найкращих.
Лауреат 13-го туру в номінації «Тренер тижня» в VBET UA Другій лізі:
Тренер туру – Руслан Скидан (ПФК «Звягель»)
Середній бал - 4,6
Пресслужба ПФЛ за матеріалами uafc.org.ua