Президент ПФЛ України Сергій Макаров у коментарі pfl.ua розкрив подробиці засідання робочої групи з формату змагань, розповів про пропозицію телевізійників та згадав основні засади європейського футболу.
Пропозиція трансляторів
- В усіх трьох варіантах, наданих на розгляд учасників засідання, йшлося про формат за участю 12-ти клубів, - говорить Сергій Дмитрович. – Формати з 16-ма чи 14-ма клубами не розглядалися. Головною темою для обговорення став проект розподілу доходів від продажу телеправ від телеканалів «2+2», «Футбол 1» та «Футбол 2», котрі нарешті зуміли домовитися про єдиний пул. Їх пропозиція включає участь 12 команд у сезонах 2016/17 та 2017/18 і повернення до формату «16 команд у два кола» з сезону 2018/19. При цьому телеканали готові забезпечувати показ кожного матчу. Таке бачення прийнято за основу Прем’єр-лігою та її клубами.
102 мільйони у першому сезоні
- Транслятори на підставі статистичних даних донесли до всіх учасників засідання, що за останніх кілька років відбувся значний спад рекламного ринку. І все ж, незважаючи на економічну кризу, вони готові інвестувати в чемпіонат країни значні кошти. Окрім чотирирічного стратегічного плану розвитку, заплановано чітку і прозору схему їх розподілу між клубами.
Загальний обсяг запланованих інвестицій – майже 850 млн. грн. за чотири роки. У сезоні 2016/17 серед клубів буде розподілено 102 мільйони гривень з подальшим збільшенням цієї суми. При цьому частина коштів розподілятиметься між клубами порівну, інша частина – в залежності від підсумкового місця в турнірній таблиці, а залишок – у якості бонусу за кожну здобуту перемогу.
Більшість представників клубів УПЛ висловили задоволення такою пропозицією, яка їм здалася справедливою і прозорою. Звичайно ж, учасникам Прем’єр-ліги хотілося б отримувати від трансляторів більше, але всі розуміють, у якій ситуації знаходиться економіка, рекламний ринок, телебачення, а зрештою і футбол України.
Філософське ставлення
- На жаль, представники телеканалів не погодилися включити до об’єднаного пулу трансляції центрального матчу кожного туру першої ліги, щоб знайомити глядачів з потенційними новачками УПЛ. Ми до цього ставимося по-філософськи. Руки опускати не збираємося, будемо шукати інші шляхи для того, щоб матчі чемпіонату побачив широкий загал глядачів. Забігаючи наперед, можу сказати, що певні напрацювання уже маємо. Зі стартом весняної частини змагань ПФЛ сподіваємося зробити поціновувачам наших турнірів приємний сюрприз.
Спортивний принцип - понад усе!
- Незрозумілою залишається формула комплектації УПЛ, за якою з наступного сезону у змаганнях візьме участь 12-ть колективів. Це можливо лише за умови, якщо до наступного чемпіонату одразу кілька клубів еліти не зможуть отримати атестат на право участі у змаганнях Прем’єр-ліги. Тільки в разі подібного форс-мажору можливий вихід на 12 команд. При цьому, під час донесення до присутніх позиції ПФЛ, я підкреслив важливість дотримання спортивного принципу, прописаного у нинішньому Регламенті змагань: незалежно від обраного формату чемпіон першої ліги гарантовано має отримати місце в топ-дивізіоні з наступного сезону. Приємно, що ця позиція не зустріла жодного спротиву. Усі розуміють, що спортивний принцип є основним у системі європейського футболу. В іншому випадку власники клубів першої ліги можуть просто втратити будь-яку мотивацію щодо розвитку своїх клубів.
П’ятеро кандидатів
- При цьому, у першій лізі склалася унікальна і цікава ситуація. Незважаючи на кризу, яка лютує в українській економіці, у нас є п'ять клубів, які проходять атестацію за нормами Прем'єр-ліги: «Зірка», «Черкаський Дніпро», «Оболонь-Бровар», «Геліос» та «Іллічівець». Ці клуби фінансово здорові, чисті і не мають жодних боргів. Тобто знаходяться в своєрідному резерві, за рахунок якого можна оздоровити Прем'єр-лігу. І хоча ми розуміємо, що втрата таких команд зробить ПФЛ слабкішою, але не хочемо стримувати природне бажання клубів підвищуватися в класі.
Важливі рішення
- Стосовно обміну між лігами, то учасникам було запропоновано п’ять варіантів. Приємно, що наші пропозиції були враховані під час підготовки матеріалів для учасників робочої групи. Так, в одному з варіантів йдеться про те, що за підсумками сезону дві останні команди УПЛ зазнають ротації, а третя – грає перехідний матч із бронзовим призером першої ліги. Згідно з іншим варіантом, одна команда УПЛ вилітає напряму, а друга і третя команди з кінця грають у плей-офф з командами, що посіли друге і третє місця в чемпіонаті першої ліги.
Звичайно, ми прекрасно розуміємо, що у випадку введення етапу плей-офф між представниками УПЛ і першої ліги нам потрібно буде розробити календар змагань, згідно з яким чемпіонат першої ліги закінчуватиметься синхронно з чемпіонатом Прем'єр-ліги. Це цілком реально і сподіваємося, це не створить проблем нашим клубам.
Остаточного рішення щодо обміну між лігами наразі не ухвалено. Крім цього, ще однією «невідомою величиною» залишається принцип розподілу очок, набраних за підсумками першого етапу змагань у форматі «12, 6+6». На обговорення винесені варіанти, за яких перед початком другого етапу набрані очки залишаються, діляться навпіл чи зараховуються тільки набрані в матчах між командами відповідної шістки.
Перспектива
- Наступне засідання робочої групи заплановано на п’яте лютого. До цієї дати у учасників буде можливість проаналізувати всі ключові питання всередині клубів і скласти своє остаточне бачення проблеми.
Основним каменем спотикання залишається той факт, що формат змагань може бути остаточно затверджений не раніше підсумкового засідання Комітету ФФУ з атестації. Останній, він же найважливіший в нашій ситуації критерій, документи з якого здають клуби до атестаційного органу, – фінансовий. Термін надання відповідної документації – до 31 березня. Тому в питанні формату майбутнього чемпіонату УПЛ все стане зрозуміло не раніше початку квітня.
Прес-служба ПФЛ України