Всеукраїнське об'єднання тренерів з футболу аналізує підсумки чергового туру української Першої ліги сезону 2020/21
Фото: metalist1925.com
Першим великим матчем осені в змаганнях ПФЛ назвали протистояння на «Арені Львів»: четверта команда поточного чемпіонату гостювала в другої при різниці всього в три очка. Зважаючи на щільність у групі лідерів, результат львівського протистояння мав велике значення для дивізіону. Тож лауреат Об'єднання у Першій лізі – головний тренер харківського «Металіста 1925» Валерій Кривенцов. Його підопічні здобули виїзну перемогу над «Агробізнесом» (2:1), перервавши успішну серію суперників і вперше з 8-го туру.
1. Номінальний результат команди – 5
(важливість, несподіваність, сила суперника, історична й турнірна складова)
Передовсім, відзначаємо турнірну вагу матчу – а також багату історію протистоянь двох клубів, яка тягнеться ще з аматорських часів. Звичайно, десь у голові гості тримали попередні матчі – зокрема, минулий виїзд до «Агробізнесу» (0:5), хай і було це ще за попередніх тренерських штабів.
2. Труднощі в вишикуванні та керуванні підопічними – 4
(травмовані/дискваліфіковані, особливі обставини)
Відразу кілька гравців не змогли допомогти в цьому поєдинку обом командам. Зокрема, харків’яни все ще не можуть використовувати Ямполя – лідера середньої лінії, продовжують відновлюватися Кравченко, Габелок і Ченбай, індивідуально тренуються Дехтяренко та Стороженко. В «Агробізнеса» в лазареті форвард Петров, півзахисники Семенюк і Груша. Все-таки більшими й вагомішими були втрати в номінальних господарів – особливо якщо врахувати, що взимку вони мали менше посилення, ніж їх суперники.
3. Майстерність в роботі з кадрами – 5
(гравці, використані не на своїх звичних позиціях та несподівані, але успішні нові обличчя у складі)
«Металіст 1925» всі матчі 2021 року наразі виграє, а існує приказка – «переможний склад не змінюють». Тим не менш, тренерський штаб харків’ян на матч із «Агробізнесом» дещо перебудував середню лінію (замість досвідченого Голодюка поруч із Кольцовим і Батюшиним вийшов молодий Криськів). Відзначаємо, що низка гравців у харківській команді демонструє свій універсалізм: Шершень, який у цьому році склав зв’язку центрбеків із новачком Ткачуком, раніше грав і на флангах, і в опорній зоні, основна спеціалізація форварда Дерека – все ж позиція нападника в відтяжці (тут діяв на вістрі), а Дмитренка раніше знали як атакувального півзахисника, інсайда – в «Металісті 1925» він вийшов на новий рівень розуміння роботи флангового півзахисника.
4. Тренерська майстерність – 5
(різноманіття тактик, зміни по ходу матчу, використання людського фактору)
«Металіст 1925», здебільшого, послуговується схемою 4-1-4-1. Навесні вона особливо ефективно показує себе в використанні всіх нюансів дії команди. Наприклад, під час атак особливу роль відіграють атакувальні півзахисники: той же Батюшин створює з Дмитренком ефективну кількісну більшість під час тиску на зони правого та правого центрального захисника, а Кольцов сповна використовує можливість закидати м’яча на межу карного майданчика, чим активно користуються Дерек і ті ж Батюшин із Дмитренком. Відзначимо, що «Металіст 1925» не відступив від своєї первісної схеми й провів лише т.зв. «тактичні» заміни по позиції в самій кінцівці.
5. Накопичувальний критерій – 5
(якщо команда під керівництвом тренера кілька турів поспіль демонструє чіткий прогрес, постійне поліпшення результатів, тренерські новинки)
10 матчів чемпіонату та кубка поспіль виграв до цього «Агробізнес». Не втрачав очок на своєму полі. Для харків’ян же це п’ята підряд перемога – вона дозволила їм здійснити вражаючий підйом і вперше від кінця жовтня повернутися до трійки найкращих за підсумком цілісного ігрового дня – 18-го туру.
Лауреат 18-го ігрового дня в номінації Тренер туру в Першій лізі:
Валерій Кривенцов («Металіст 1925» Харків)
Середній бал – 4,8