Клуб, який підвищився в класі з першого місця Групи «А» в не дограному чемпіонаті Другої ліги, повернув Тернопіль у Перший дивізіон після кількарічної перерви
Фото: преслужба ПФЛ
Друга ліга змогла провести 20 турів із 33-х запланованих. Тим не менш, рішенням клубів, прийнятим на Раді ліг ПФЛ, сезон 2019/20 був зупинений достроково, а команди фінішували на тих місцях, на яких були на момент зимового антракту та корона-кризи. Це означає, зокрема, що тернопільська Нива, яка на проміжному етапі була першою в Групі «А», підвищується в класі напряму.
Як оцінити цей сезон, чого чекати від наступного та чи сподіватися на покращення фінансування клубу? Про це ми розпитали одного з головних творців «тернопільського дива» – Василя Малика (Всеукраїнське об’єднання тренерів з футболу визнало його найкращим наставником у Другій лізі за підсумками 2019 року). Головний тренер команди, яка за великої конкуренції з заможними та амбітними суперниками зробила реальністю свою мрію, розповів про все.
– Передовсім, як сприйняли остаточну таблицю не дограного чемпіонату?
– Сприйняли як належне. Якщо треба було б грати – ми б грали. Особисто моя позиція – я б хотів грати, а позиція керівництва трошки інша. У будь-якому випадку, це рішення приймалося представниками всіх клубів нашого дивізіону. Отже, ми всі його сприймаємо й виконуємо.
– Як ваша команда пережила коронапаузу? Чи були індивідуальні завдання футболістам, якась програма підготовки?
– Спочатку чекали, поки це все вирішиться… Потім, як пауза затягнулася, роздали індивідуальні завдання. А далі воно вже так і зійшло… Вже чекали кращих часів, тому зараз вже будемо приступати до справжньої підготовки. Збори заплановані на середину цього місяця.
– Як футболісти пережили цей період? Всі вони залишаються в футболі, чи, можливо, є такі, хто знайшов себе в інших видах діяльності?
– Є хлопці, які підпрацьовують, щоб карантин не так сильно вдарив по фінансовій стороні.
– Які професії зустрічаються?
– Не знаю, чи я маю право говорити. Може, хтось і не хоче, тому хай залишиться в секреті. Але знаю, що хлопці підпрацьовували.
– Гаразд. Тоді перейдемо до іншого питання: знаю, що «Полісся», наприклад, відсвяткувало свій достроковий вихід у Першу лігу дуже яскраво, парадом у центрі міста з футболками, зі святковим настроєм… Чи в Тернополі таке планується?
– Ми, власне, якраз збираємося цього тижня… Побачимо.
– Яка на сьогоднішній день ситуація із фінансуванням колективу і його подальшим життям? Адже ми знаємо, що були проблеми у «Ниви» в Другій лізі, а Перша ліга – це все-таки набагато більші витрати і більші потреби для того, щоб там грати.
– Є у нас проблеми, і на далі продовжуються пошуки інвестора. Керівництво запевняє, що є напрацювання, тож… Почекаємо, зустрінемося, подивимося.
– 22 тури чемпіонату і 20 реально проведених матчів – це достатня дистанція, щоб судити про команду?
– Я думаю, що загалом так. Може, трішечки замало, але якісь вже висновки можна робити, судячи з 22 ігор.
– Зважаючи на обставини, на місце, яке зайняли у підсумку, на ті проблеми, які існували – яка оцінка виступів «Ниви» (Тернопіль) у сезоні 2019/20 рр.?
– Знаючи наші можливості, я вважаю, що команда відмінно провела цей сезон. Хоч знаю, що ми не найсильніші, не найтехнічніші, не найбагатші, але ми найкращі, це я знаю точно.
Наші хлопці найкращі, хоч нам багато чого бракує, ми багато чого не вміємо, але ми дуже і дуже організовані і дисципліновані. З такою командою приємно працювати.
– У команді лише один гравець 1980-х років народження (31-річний захисник Хохлов), і відразу семеро футболістів 2000-х років народження задіяно в минулому чемпіонаті. Чи не важко було працювати з колективом, який все-таки є загалом малодосвідченим?
– Повірте, ні. Моя задача була – вгадати зі складом і з тактикою. А від хлопців особливо навіть нічого не вимагалося, такі вони були заряджені, дисципліновані, і виконавчі… Дуже приємно працювати з такими підопічними, відверто вам кажу.
– Відносно тактики: тут команда проявила себе гнучкою, тому що під певних суперників могли виставити, скажімо, один варіант (наприклад, 4-1-4-1), під інших суперників могли поекспериментувати і з трьома захисниками. Тактична гнучкість – це ознака слабкої команди чи лідер також може бути тактично гнучким?
– Я думаю, що лідер теж може бути тактично гнучким, тому що ситуація у грі розвивається по-різному, і ми по ходу гри намагаємося не одну тактику задіювати. Нам ця обставина давала конкурентну перевагу. І я радий, що не минула дарма та робота, яку ми проводили, щоб хлопці могли зіграти в різній стилістиці, змінити розташування по ходу матчу, виконати незвичну для себе місію.
– Ваша команда двічі в сезоні здобувала вольові перемоги, тобто в тих ситуаціях, коли пропускали першими, але в підсумку здобували три очки. Ви сказали, що приємно з хлопцями працювати, – от ця вольова складова і є підтвердженням здоров’я колективу?
– Ну, точно, але візьміть до уваги й те, що ми ще ігор 5-6 виграли завдяки голам на останніх хвилинах, коли забивали вирішальні м’ячі. Це говорить про те, що і вольові якості у нас є, і фізично команда непогано готова, і резерв використовується повністю… Як казав Фергюсон – коли команда забиває на останніх хвилинах, це не значить, що їй пощастило, що у неї є якийсь фарт, а означає, що у неї, як я і сказав, і моральні якості хороші, і вольові якості, і команда правильно готується до сезону, до ігор.
– Починали ви з трьох сухих перемог – суб’єктивно, досить несподіваних, потім ще продовжили цю успішну серію. Погодьтеся, що на початку сезону багатьом це здавалося сенсаційними результатами.
– Напевно, що так. З огляду на те, що у нас молода команда, всі дивилися на нас із скепсисом… навіть запитували в мене, як я збираюся грати з цією дітворою. Але є таке поняття, як сила інерції, нам важливо було добре почати, а воно потім… сила інерції виштовхувала нас далі.
– Конкуренти, які у вас були, зокрема, і багатшими. Як оціните загалом оцей сезон і рівень конкуренції і те, наскільки складно було грати у цій групі А?
– Дійсно, і конкуренти досить серйозні, і рівень непоганий, та й, за великим рахунком, і команди досить рівні. Відчувається, де команди багатші, вони і в турнірній таблиці стоять трошки вище. Але особисто мені рівень подобається, та й навіть судячи по тренерському потенціалу. Подивіться, які тренери в Другій лізі – і Безсмертний, і Вірт, і Матвіїв… І там в Групі «Б» Ярошенко, Книш, Федорчук, Приходько… З такими тренерами не може бути слабкого чемпіонату.
– А «Нива» входила в сезон з якимись конкретними завданнями чи апетит приходить, як-то кажуть, під час їжі?
– Особисто я, як приймав команду, хлопцям сказав, що ми будемо вгорі, на перших ролях… «Не знаю, чи ми виконаємо задачу вийти в Першу лігу, але те, що нас усі будуть поважати і з нами не будуть хотіти грати – це точно», – так я тоді говорив. Хлопці спочатку з недовірою віднеслися, але потім, в процесі роботи, все стало на свої місця. Я так і був налаштований, керівництво, в принципі, теж. Ну і бачу, що хлопці це теж зразу зрозуміли. Нам багато бракує, особливо в фінансовому плані, але воно все компенсується.
– Взимку було повідомлення про прихід у клуб нового інвестора, президента футбольного клубу «Агронива» (Заводське) Богдана Федорківа, якого навіть встигли представити як нового співвласника ФК «Нива». Чи були конкретні бесіди з цим новим інвестором і чи взагалі бачили його?
– Ну, ми пройшли етап підготовки, і новий інвестор Богдан Федорків брав участь разом із нами в підготовці. Не знаю, можливо, він і буде продовжувати займатися командою. Поки що не можу говорити на цю тему – коронавірус нас вибив із сідла, і то так міцно. Але всі ми в «Ниві» сподіваємося на краще. Ну, не може бути, що в такому місті, як Тернопіль, де колись була Вища ліга, де грали великі майстри, не вдалося утримати на плаву свою команду. Тож віримо в краще.
– Коронавірус вибив із сідла ще й у тому значенні, що тепер невідомо, як тепер буде з наступним сезоном – коли його вдасться розпочати, чи не буде затримки в дограванні нинішніх Першої ліги і Прем’єр-Ліги… У зв’язку з цим – як «Нива» планує роботу, коли плануються розпочинатися збори і чи є хоч якась попередня карта, попередній графік цієї підготовки?
– Відверто вам скажу, все буде залежати від того, які у керівництва плани, яке фінансове підґрунтя буде, тому що не може бути так, що ми в постійному очікуванні, чи прийде новий інвестор чи з’являться якісь фінанси…
– «Нива» в нинішньому стані конкурентоспроможна на першоліговому рівні?
– Я вважаю, що ні, але, думаю, що ми доберемо потрібних людей, і знаючи, як наші хлопці прогресують, я думаю, що ми ще здивуємо всіх. Головне, аби «Нива» грала, продовжувала виступи, давала можливість цій молоді планомірно покращувати свою майстерність. Роботи не боїмося – хочемо, щоб вона була.
– Говорячи про той чемпіонат, який уже залишився в історії, залишився недосказаним… Кого ви б назвали найкращим футболістом «Ниви» у цьому сезоні?
– Ви знаєте, мені важко це сказати… Назвати когось одного – образити інших. Наприклад, як хтось випадав зі гри, я не відчував, що ситуація настільки трагічна, бо є ким замінити і від того картина не мінялася. Так, ми шукали якісь тактичні моменти, але у нас не було такої паніки, знаєте, щоб хтось випав і від того команда розвалилася.
– При цьому по ходу сезону стало зрозуміло, що в команду не повернеться колишній лідер атак Литовченко. Яка ситуація навколо цього футболіста, чи є він гравцем «Ниви» на сьогоднішній день і чи буде повертатися у команду?
– Я стараюся не говорити про щось таке… Я просто не хочу говорити про підле, низьке, не колективне, я стараюся говорити про позитив.
– Ми так і запишемо цю фразу.
– Так.
– Гаразд. Тоді наостанок таке питання: час від часу з’являються чутки, що в Тернополі відродиться муніципальна команда, що хтось із аматорів підросте, що хтось переїде в ваше місто із нині існуючих клубів найвищого рівня… Для тернопільської «Ниви» поява такого колективу – це перспективи співпраці чи поява потенційного конкурента?
– Знаєте, навіть якщо таке й буде, ми будемо тільки за, тому що конкуренція завжди покращує всіх, хто між собою змагається… Але я не думаю, що зараз у зв’язку з цим коронавірусом муніципальна влада зможе створити з нуля клуб і утримувати його. Я не бачу сенсу, щоб муніципальна влада створювала муніципальну команду на противагу «Ниві». Я вважаю, що краще об’єднати зусилля, тим більше, що у нас 70% місцевих хлопців. Логічніше і розумніше об’єднати зусилля і створити хорошу, боєздатну команду, яка не згубиться у Першій лізі, і ставити амбітні завдання.
Пресслужба ПФЛ за матеріалами SportArena.com