Наприкінці серпня відбувся фінал турніру на честь легендарного футболіста та тренера Анатолія Пузача. Протягом трьох днів вісім команд зі всієї України змагалися в ХІ турнірі з футболу серед юнаків 1994-го року народження. За призові місця на стадіоні “Шкіряник” змагалися чотири команди з Житомира, Бердичева, Костополя та Києва. Третє місце та бронзу виборола команда ДЮСШ міста Бердичів. Директор ДЮСШ Бердичева Олександр Підгорчук розповів про особливості роботи з юними футболістами.
- Моїм першим тренером був В’ячеслав Керносенко, під керівництвом якого я тренувався з 10 до 15 років. Потім вступив до івано-франківського технікуму фізичної культури, продовжуючи займатися футболом і водночас навчаючись тренерській справі. До речі, закінчив технікум з відзнакою. Зрозумівши, що як футболісту мені навряд чи вдасться досягнути висот, я вирішив переключитися на тренерську роботу у дитячо-юнацькій спортивній школі. Водночас навчався у Київському Національному інституті фізичної культури та спорту. У 2000 році став заступником директора, а трохи згодом – директором. Я намагаюся допомогти тренерам, які працюють в школі, раджу їм більше працювати з батьками, чиї діти навчаються у нашій ДЮСШ. На моє глибоке переконання, працюючи з дітьми, необхідно встановлювати потрійну зв’язку: батьки – дитина – тренер, адже навчаючи футболу, паралельно необхідно прививати й загальнолюдські життєві якості. Велику увагу приділяємо освіті юних футболістів, щоб не ходили розмови, мовляв, футболіст, значить безграмотний.
Найважливішим у роботі тренера з футболістами будь-якого віку вважаю індивідуальний психологічний підхід. Можна відкрити книжку, знайти вправи та провести тренування. Це просто. Але як зробити тренування цікавим? Як створити команду? Я аналізував помилки, яких припускаються тренери під час навчально-тренувального процесу, вважаючи, що де ні де можна було б діяти в інший спосіб.
Наша школа створена при Управлінні у справах сім’ї, молоді та спорту бердичівського міськвиконкому. У нас працюють вісім тренерів з різними віковими групами. Наразі відбувся набір дітей 2005 року народження. Загалом у нас навчаються діти 11 вікових груп, а це 443 юних футболісти. До речі, у нас є одна група дівчат, яка брала участь у чемпіонаті області і стала призерами минулого року. Цікаво, що дівчата серйозно захоплюються футболом, тому плануємо розширити набір. Стосовно хлопчиків: минулого сезону група 1997 року народження стала чемпіонами області, 1995 р. н. – посіли друге місце в області.
Найголовніше, це затребуваність наших футболістів у професіональному футболі: Професіональній футбольній лізі, Прем’єр-лізі. З такою метою працює будь-яка школа.
Стосовно інфраструктури, вважаю, що наша школа є найбільш розвиненою у цьому сенсі. На відміну від стадіону міста Очакова, утримання якого зосереджено в приватному володінні, у нас два стадіони знаходяться у муніципальній власності, навіть не зважаючи на те, що це серйозне навантаження на місцевий бюджет. І, звичайно, школа фінансується з місцевого бюджету. Проте, знаходяться люди, небайдужі до розвитку дитячого футболу. Завдяки президенту ПФЛ Мілетію Бальчосу, ми придбали футбольні ворота на Центральний стадіон. Наразі ж відбувається реконструкція трибун, замінили газон на полі. На реконструкцію другого стадіону Бердичева, «Шкіряника», з місцевого бюджету виділені кошти, за які ми придбали необхідний технічний інвентар. Тобто, при всіх труднощах, завдяки місцевій владі знаходяться кошти на утримання та успішне функціонування нашої школи.
З іншого боку, працюючи на посаді директора цієї школи вже протягом десяти років, організуємо турніри на честь Пузача, Копитка, виступаємо у чемпіонаті області…. Що цікаво, під час проведення таких заходів спостерігається відношення до розвитку дитячо-юнацького футболу офіційних організацій, які мають відношення до футболу. Хто нас підтримує? Місцева влада, Професіональна футбольна ліга, зокрема, її президент, який власними коштами допомагає придбати обладнання, звичайно ж, обласна Федерація в особі її голови Юрія Опанащука. Справа у відсутності уваги з боку вищих футбольних ешелонів до нижчих ступенів футболу. Ми виживаємо виключно за підтримки місцевої влади та тих людей, які люблять футбол.